ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۱۴
ناحیه منو


افزایش درآمدزایی پارس جنوبی

مدیر عامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی از درآمدزایی پارس جنوبی تا ۵۶ میلیارد دلاری در پی برداشت از مخزن گازی پارس جنوبی خبر داد و گفت: تا پایان امسال حجم تولید گاز به ۴۳۰ میلیون ...

مدیر عامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی از درآمدزایی پارس جنوبی تا ۵۶ میلیارد دلاری در پی برداشت از مخزن گازی پارس جنوبی خبر داد و گفت: تا پایان امسال حجم تولید گاز به ۴۳۰ میلیون متر مکعب می‌رسد.مسعود حسنی با اشاره به تولید روزانه ۲۷۰ میلیون متر مکعب گاز ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۸۰۰۰ تن گاز مایع، هزار تن گوگرد و ۵۲۰۰ تن گاز اتان اظهار کرد: حجم تولید گاز در این مجتمع گاز پارس جنوبی تا پایان سال جاری روزانه ۴۳۰ میلیون مترمکعب و تا پایان سال ۹۶ به ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز می‌رسد.

 

افزایش ۲۰ درصدی از مخزن پارس جنوبی در نیمه نخست امسال

مدیر شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به این که با احتساب بهره‌برداری از فازهای جدید برداشت گاز از مخزن پارس جنوبی در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش ۲۰ درصدی برخوردار شده است، گفت: در نیمه نخست سال گذشته در مجموع ۴۲ میلیارد و ۲۹۹ میلیون مترمکعب گاز از مخزن پارس جنوبی برداشت شده که این مقدار در مدت مشابه امسال به ۵۰ میلیارد و ۷۱۶ میلیون مترمکعب رسیده است.

رشد ۱۸ درصدی تولید گاز طبیعی

این مقام مسوول با بیان این که در نیمه اول سال گذشته ۳۱ میلیارد و ۵۸۶ میلیون مترمکعب گاز طبیعی تولید شده است، خاطر نشان کرد: این مقدار با افزایش ۱۸ درصدی در مدت مشابه سال جاری به ۳۷ میلیارد و ۳۰۳ میلیون مترمکعب رسیده است.

مدیر شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی به تزریق شش میلیارد و ۱۵۵ میلیون مترمکعب گاز ترش به خط پنجم سراسری به منظور تزریق به مخازن آغاجاری در نیمه نخست سال گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: این میزان در نیمه نخست سال جاری از افزایش ۷۸درصدی برخوردار شده و به ۱۰ میلیارد و ۹۲۹ میلیون مترمکعب رسیده است.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه تولید پروپان در شش ماه نخست امسال با بیش از ۴۶۱ هزار تن افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۲۴ هزار تن رسیده و از افزایش ۲۷۲ درصدی برخوردار شده است، تصریح کرد: همچنین میزان تولید پروپان از رشد ۵۹ درصدی برخوردار شده و در نیمه نخست سال جاری به بیش از ۳۰ هزار تن رسیده است.

حسنی همچنین از افزایش ۱۲ درصدی تولید میعانات گازی در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: حجم تولید میعانات گازی به ۶۵ هزار و ۸۹۹ بشکه رسیده است.

وی با اشاره به این که تولید گوگرد در مجتمع گازی پارس جنوبی نسبت به نیمه نخست سال گذشته از رشد شش درصدی برخوردار شده است، اظهار کرد: حجم تولید گوگرد در نیمه نخست امسال به ۱۶۴ هزار و ۴۵۷ تن رسیده است.

درآمد یک میلیارد دلاری با افزایش تولید گاز پارس جنوبی

حسنی با اشاره به این که شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی با افزایش تولید گوگرد، پروپان و میعانات گازی در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و ۹۲ میلیون دلار درآمدزایی داشته است، خاطرنشان کرد: در این مجتمع با انجام اقدامات لازم در راستای کاهش زمان تعمیرات اساسی به میزان ۴۰ درصد، بیش از ۱.۶ میلیارد متر مکعب گاز فراورش شده که معادل تولید هشت روز مجتمع است.

به گفته او چرخه اقتصادی افزایش تولید با توجه به کاهش زمان تعمیرات اساسی معادل ۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

وی گفت: پیشرفت برنامه‌های شرکت به منظور تحقق اهداف سند چشم‌انداز هر سه ماه یک بار به صورت کامل بررسی و ارزیابی می‌شود.

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی از امضای قراردادی با ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان در مراحل ساخت و راه‌اندازی پالایشگاه‌های فازهای ۱۵، ۱۶،۱۷،۱۸ و ۱۲ خبر داد و اظهار کرد: این شرکت با هدف راه‌اندازی دقیق، سریع و ایمن پالایشگاه فاز ۱۲ پارس جنوبی رسالت خود را در این پروژه به بهترین شکل انجام داده است.

امضای اولین قرارداد فروش اتان

حسنی از امضای قرارداد فروش روزانه به ۳۸۴۰ تن اتان پارس جنوبی با شرکت های پتروشیمی خبر داد و تصریح کرد: پیش‌بینی شده طی ۹ سال تا پایان سال ۱۴۰۲ هجری شمسی این محصول به مجتمع‌های پتروشیمی کاویان، جم و مروارید ارسال شود.

وی افزود: در این راستا قراردادهای جدید با شرکت پتروشیمی جم به ثبت رسیده و بر اساس توافق‌های صورت گرفته با راه‌اندازی کامل فازهای ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۲۰ و ۲۱ اتان مورد نیاز به شرکتهای پتروشیمی از محل پالایشگاه‌های جدید مجتمع تامین می‌شود.

سهم ۵۰ درصدی پارس جنوبی در تامین نیاز گاز کشور

وی با اشاره به این که این مجتمع هم اکنون ۵۰ درصد گاز مورد نیاز کشور را تامین می‌کند، خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۹۶ سهم این مجتمع در تامین گاز کشور به ۷۰ درصد می‌رسد.

حسنی از امضای هفت قرارداد ساخت و خرید به ارزش ۱۴۲ میلیارد ریال با شرکت های داخلی خبر داد و گفت: در این راستا همچنین قراردادی به ارزش ۵۳۰ میلیارد ریال برای حمایت از تولید داخلی امضاء شده است.

وی در پایان به برگزاری جلسه اولیه با سرمایه‌گذاران در حوزه جمع‌آوری گازهای فلر اشاره و اضافه کرد: در این راستا گروه‌هایی متشکل از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از منطقه بازدید کرده‌اند.

مدیر عامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به این که نباید برداشت غیر صیانتی از مخازن پارس جنوبی داشته باشیم به مصرف بهینه انرژی و اهمیت آن اشاره و خاطرنشان کرد: باید در زمینه مصرف بهینه انرژی فرهنگ‌سازی صورت بگیرد.

برچسب ها

نظرات شما

  sfpr می گوید :

  بسمه تعالی – اگر از جنبه های تبلیغاتی این خبر موقتا بگذریم / این درامدها در سفره روزانه مردم هیچ تاثیری نداشته و چاله چوله های فراوان اقتصادی کشور و خیل عظیم بیکاران جوان و بزرگسال را مداوا نخواهد کرد – این خبرها الکی خوش کردن مردم است -واقعیات کشور را به مردم بگویید ……… افتخار در فعال کردن ذهن و استعداد اقتصادی جامعه / جوانان و فارغالتحصیلان است تا به سمت نظام پوسیده حقوق بگیری دولتی وغیر دولتی کشور نروند ……. یک لیسانسیه ۱۸ سال بیکار پر افتخار کشور .

  م. وحدت می گوید :

  به امید سربلندی ایران عزیزمون

  ایران خیلی دیر اقدام کرده

  میثم س می گوید :

  بازم از این خبرا بگذارید

  س رضا ترابی می گوید :

  گاز طبیعی و استخراجش می تونه خیلی سود داشته باشه برامون

  Payam javadpoor می گوید :

  khabare jalebi bood

  سپیده روایی می گوید :

  پارس جتوبی درآمد خوبی می تونه برامون داشته باشه اگر بجنبیم