ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۲۹
ناحیه منو


اقتصاد جهانی در هفته جاری

به گزارش اخبار مالی اقتصادی حساب من مهمترین رویدادهای هفته پیش رو، چهارشنبه شب بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو متن گفتگوهای مربوط به جلسه ماه گذشته را منتشر می کند. اعضای این نهاد ...

به گزارش اخبار مالی اقتصادی حساب من مهمترین رویدادهای هفته پیش رو، چهارشنبه شب بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو متن گفتگوهای مربوط به جلسه ماه گذشته را منتشر می کند. اعضای این نهاد در نشست قبلی (اوایل ماه میلادی جاری) مطابق پیش بینی ها رای به حفظ نرخ بهره در سطح قبلی (۰.۵ درصد) داده است. تعداد پروانه های ساخت مسکن نیز سه شنبه منتشر می شود که برای قیمت فلزات اساسی مهم است. انتظار می رود شاخص قیمت مصرف کننده امریکایی که عصر سه شنبه منتشر می شود نیز در مقایسه با ماه قبل تغییر نداشته باشد.

طی هفته ارزش دلار در پی گزارش های اقتصادی ضعیف تر از انتظار امریکا کاهش داشته است. شاخص DXY که برابری دلار امریکا در برابر شش ارز معتبر خارجی را نشان می دهد، با کاهش ۰.۵ درصدی نسبت به هفته قبل در محدوده ۹۵.۷ واحدی قرار گرفته که کمترین سطح از ماه ژوئن تاکنون است.

عصر جمعه گزارش شاخص خرده فروشی امریکا منتشر شده که نسبت به ماه قبل بدون تغییر بوده در حالیکه کارشناسان انتظار رشد ۰.۴ درصدی نسبت به ماه قبل داشته اند. طی سه ماه گذشته سرعت رشد این شاخص مثبت بوده و آمار ماه قبل نیز از ۰.۶ به ۰.۸ درصد تعدیل یافته است.

شاخص اطمینان دانشگاه میشیگان روز جمعه نشان داده که اعتماد مصرف کنندگان آمریکایی به آینده اقتصادی کمتر از تخمین کارشناسان بوده است. رقم این شاخص برای ماه اوت ۹۰.۴ واحد اعلام شده که هر چند رشد محدود ۰.۴ واحدی نسبت به ماه قبل را نشان می دهد اما با برآورد ۹۱.۵ واحدی تحلیلگران فاصله دارد.

علیرغم تضعیف دلار که غالبا موجب افزایش قیمت کالاهایی می گردد که بر پایه آن قیمت گذاری می شوند، بهای جهانی طلا نیز افت داشته است. هر اونس از این فلز گرانبها با افت ۰.۷ درصدی به ۱۳۳۵ دلار و ۴ سنت رسیده است.

کاهش واردات و صادرات چین

گزارش مهم تجارت خارجی چین صبح دوشنبه نشان داده که مازاد تجاری این کشور برای ماه ژوئیه با رشد ۴.۲ میلیاردی به ۵۲.۳ میلیارد دلار رسیده است. طی این دوره صادرات ۴.۴ درصد کاهش یافته اما افت شدید ۱۲.۵ درصدی واردات افزایش مازاد تجاری را در پی داشته است. چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده مواد خام جهان نقش حائز اهمیتی بر قیمت کالاها خصوصا فلزات اساسی دارد؛ از اینرو کاهش واردات می تواند حاکی از تضعیف تقاضای داخلی چین باشد. در گزارش دیگری آهنگ رشد تولیدات صنعتی برای ماه ژوئیه به طور غیر منتظره کمتر از انتظارات بوده بطوریکه این شاخص در این ماه نسبت به سال قبل ۶.۰ درصد افزایش داشته که ۰.۲ درصد کمتر از ماه قبل است.

براساس گزارش اخیر گمرک چین، واردات سنگ آهن طی ماه ژوئیه ۸۸.۴ میلیون تن بوده که نسبت به ماه قبل رشد بیش از ۸ درصدی را نشان می دهد. هرچند انتشار این گزارش موجب افزایش نسبی قیمت سنگ آهن در اوایل هفته گردید اما در ادامه انتشار گزارش های اقتصادی نه چندان امیدوار کننده افت قیمت ها را در پی داشته است. در چین، میزان وام های بانکی جدید برای ماه ژوئیه ۷۰ میلیارد دلار بوده که یک سوم آمار ماه قبل و کمترین سطح در دو سال اخیر است. این موضوع که تاثیر منفی بر بازار های کالایی دارد از مهمترین عوامل افت تقاضا برای سنگ آهن در ادامه هفته بوده است. در نهایت، قیمت هر تن سنگ آهن یکماهه CFR چین با افت ۱.۴ درصدی به ۵۸ دلار و ۲ سنت رسیده است.

در بخش دیگر گزارش گمرک اما، واردات مس نسبت به ماه قبل از افت شدید ۱۴ درصدی برخوردار بوده که موجب افزایش نگرانی ها در ارتباط با وضعیت نابسامان تقاضای داخلی چین شده است. چین بزرگترین مصرف کننده فلز سرخ بوده و از اینرو نشانه های ضعف در سمت تقاضا قیمت ها را به سمت پایین سوق می دهد. در بورس فلزات لندن، هر تن مس با افت ۰.۲ درصدی ۴۷۷۵ دلار و ۵ سنت دادوستد شده است.

بنا به اعلام دبیر کل اوپک، طی ماه آینده نشستی غیر رسمی به منظور بررسی وضعیت بازار نفت در الجزیره برگزار خواهد شد. قرار است روسیه نیز به عنوان عضو غیر اوپکی در این نشست حضور داشته باشد که این موضوع حاکی از اهمیت این نشست دارد. برخی تحلیلگران نیز با تاکید بر وضعیت اقتصادی کشورهای عضو، شانس بالایی برای حصول توافق قائل می شوند. وزیر نفت عربستان به طور نسبی از رضایت این کشور به اجرای اقدامات حمایتی در راستای تثبیت بازار خبر داده است. در نهایت، این رویدادها موجب افزایش قیمت ها در بازار انرژی شده است. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد ۶.۱ درصدی به مرز ۵۰ دلاری رسیده است. بهای هر بشکه نفت سبک امریکا نیز با رشد ۶.۴ درصدی ۴۴ دلار و ۴۹ سنت دادوستد شده است.

گزارش های تازه از شاخص های قیمتی چین

بامداد سه شنبه شاخص قیمت مصرف کننده CPI چین برای ماه ژوئیه منتشر شده که از کاهش سرعت رشد قیمت ها نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت داشته است. به هر نحو، نرخ تورم سالانه ۱.۸ درصد اعلام شده که بهتر از پیش بینی کارشناسان است. با آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی توسعه سیاست های انبساطی از سوی دولت چین موجب تحریک تقاضا و افزایش سطح عمومی قیمت ها شده است. کاهش سرعت رشد این شاخص می تواند تداوم بانک مرکزی چین را به گسترش سیاست های حمایتی بیشتر ترغیب نماید.

در آنسو، گزارش شاخص قیمت تولید کننده PPI نشان داده که از شدت افت قیمت ها کاسته شده است. براساس این گزارش، تورم تولید کننده برای ماه ژوئیه منفی ۱.۷ درصد بوده که بهتر از پیش بینی تحلیلگران و نرخ منفی ۲.۶ درصدی ماه قبل بوده است. شدت کاهش قیمت ها طی این ماه کمترین میزان دو سال اخیر بوده است. طی پنج سال اخیر نرخ این شاخص در محدوده منفی قرار داشته و در سال ۲۰۱۵ وضعیت نگران کننده تر بوده است. اما همزمان با آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی و اجرای سیاست های حمایتی دولت چین از سرعت افت قیمت ها کاسته شده است.

برچسب ها

نظرات شما