ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۲:۰۰
ناحیه منو


بازار بورس را چگونه تحلیل کنیم

امروزه بورس، به یکی از روش های بسیار مهم و پر بازده کسب درآمد بر مبنای سرمایه گذاری بدل شده است. سرمایه گذاری در بورس، لزوما یک کار ریسک پذیر و یا خطرناک نیست. به ...

امروزه بورس، به یکی از روش های بسیار مهم و پر بازده کسب درآمد بر مبنای سرمایه گذاری بدل شده است. سرمایه گذاری در بورس، لزوما یک کار ریسک پذیر و یا خطرناک نیست. به این دلیل که با به کار گیری اصول و روش های منطقی، می توانیم از زیان های مالی که متوجه مان است در امان بمانیم. بورس، که لغتی است فرانسوی، به معنای کیف پول رابطه مستقیمی با علم تحلیل بازار دارد.

بازار بورس را چگونه تحلیل کنیم
تحلیل بازار به علم بررسی شرایط حاکم بر کسب و کار و عرضه و تقاضا است. در واقع تحلیل بازار و بورس مکمل یکدیگرند، به این ترتیب که تحلیل بازار قسمت علمی کار تصور می شود و قسمت مالی کار هم به بورس و سرمایه گذاری تعلق دارد، تناسب و هماهنگی این دو با یکدیگر از لوازم رسیدن به موفقیت در بازار سرمایه است.

نگاه بلند مدت به بازار سرمایه و بورس :
شاید اولین قدم برای ورود به دنیای سرمایه گذاری در بورس، تغییر نوع نگاه مان به بورس است . تفاوت اصلی سرمایه گذاری در بانک و بورس این است که بازده مالی بانک به صورت یکنواخت و کوتاه مدت قلمداد می شود. ولی سرمایه گذاری در بورس به صورت بلند مدت و کلان تصور می شود . و انتظار نمی رود که از همان ابتدا، به سود های بسیار قابل توجه دست یابیم. نگاه بلند مدت به بورس این امکان را به ما می دهد، که درست تر تصمیم بگیریم و افق های سرمایه خود را با درک بهتری مشاهده کنیم، و از سطحی نگری بپرهیزیم .

بورس و نوسان : دو واژه ای که باید به خاطر بسپارید
واژه بورس با نوسان پیوند عمیقی بر قرار کرده است. نوسان در بورس به این معنا است که شرایط حاکم بر بورس پیوسته در حال تغییر است، و فکر ثبات بازار می تواند صدمات جبران ناپذیری به سرمایه و پول ما وارد کند . از این رو نباید در بورس شتاب زده عمل کرد. افت و خیز های مقطعی بازار نباید دلیل قانع کننده برای خرید و فروش سهام باشد. بلکه دلیل قانع کننده همواره تحلیل بازارِ پول و سرمایه است .

استفاده از سرمایه مازاد در بورس
همواره به این نکته توجه داشته باشید که ذات بورس تغییر و نوسان است، از این رو عاقلانه نیست همه سرمایه خود را در یک بخش قرار دهیم . اقتصاد دانان همیشه بر این نظر هستند که استفاده از سرمایه مازاد در بورس این امکان را به شخص می دهد، که با رهایی از دغدغه ورشکته شدن به درستی پول و سرمایه خود را در بخش های متعدد بورس سرمایه گذاری کنند.

سرمایه گذاری در بخش های متعدد بورس

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که فرد نباید همه ی پول خود را در یک بخش سرمایه گذاری کند. سرمایه گذاری در قسمت های متعدد به این دلیل که ما را از خطرِ زیان های گسترده در امان نگه می دارد، کاری عاقلانه به نظر می رسد. پس همواره پول خود را در چند قسمت بورس سرمایه گذاری کنید تا در هنگام افت و نوسان های منفی بورس دچار زیان های سهمناک نشویم.

چه شرکت هایی در بورس هستند ؟

معمولا بورس در هر کشوری زیر نظر دولت و با مشارکت بخش خصوصی تشکیل می شود. از این رو محدودیت نوع شرکت در بورس وجود ندارد. از تیم های فوتبال تا شرکت های بازرگانی و بیمه همه می توانند در بورس قرار گیرند و عرضه شوند و این همان موضوعی است که بورس را به خاص ترین بنگاه قطب سرمایه در جهان بدل کرده است .

برچسب ها

نظرات شما