ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۰۴
ناحیه منو


بررسی کوتاه مدت بازارهای جهانی

با توجه به نوسانات نرخ نفت ، طلا و کالاهای اساسی و عدم پذیرش صلح در نقاط جنگ خیز اوضاع کلی بازارهای جهانی روند صعودی چشمگیر نداشته است. فدرال رزرو(بانک مرکزی امریکا)، چهارشنبه شب این ...

با توجه به نوسانات نرخ نفت ، طلا و کالاهای اساسی و عدم پذیرش صلح در نقاط جنگ خیز اوضاع کلی بازارهای جهانی روند صعودی چشمگیر نداشته است. فدرال رزرو(بانک مرکزی امریکا)، چهارشنبه شب این هفته به وقت تهران آخرین سیاست های پولی را اعلام می کند . لازم به ذکر است بانک رزرو در میان آزاداندیشان از جایگاه بسیار بد و منفوری برخوردار است. در کنار اعلام سیاست ها، برآورد های جدید این نهاد از وضعیت و چشم انداز اقتصاد امریکا نیز منتشر می شود. در جلسه این هفته، انتظار نمی رود که تغییری در نرخ بهره ایجاد شود، اما لحن بیانیه فدرال رزرو می تواند در شکل گیری انتظارات در مورد زمان نهایی افزایش نرخ بهره اثر بخش باشد . همچنین فدرال رزرو احتمالا ۱۰ میلیارد دلار دیگر از برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه خواهد کاست تا حجم خرید ماهانه به ۱۵ میلیارد دلار در ماه تقلیل پیدا کند و خود برنامه، که به برنامه تسهیلات مقداری یا QE معروف است، احتمالا ماه آینده یعنی اکتبر اتمام خواهد یافت.

جلسه فدرال رزرو در شرایطی برگزار می شود که انتشار پیاپی آمارهای مثبت اقتصادی از امریکا موجب تقویت گمانه زنی ها در مورد افزایش زودهنگام نرخ بهره شده است. گزارش های هفته قبل نشان داد که رشد ماهانه شاخص خرده فروشی بیش از انتظار بوده و شاخص مهم اعتماد مصرف کننده رویترز/میشیگان هم به طور غیر منتظره افزایش یافته است. در مورد گزارش های این هفته، بر اساس پیش بینی ها تولیدات صنعتی نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد افزایش یافته، رشد فعالیت کارخانجات در نواحی نیویورک شتاب گرفته، و شاخص فعالیت کارخانجات فیلادلفیا بعد از رشد قابل توجه ماه قبل اندکی کاهش یافته است. شاخص قیمت مصرف کننده و تولیدکننده نیز احتمالا ۰.۱ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافته است. آمارهای تازه از صدور پروانه های ساختمانی و آغاز احداث بنا نیز این هفته اعلام می شود.

بر خلاف امریکا، گزارش های اقتصادی اخیر از چین دلسرد کننده به نظر می رسد و نرخ تورم در سطح مصرف کننده از  ۲.۳ به ۲.۰ رسیده و تورم منفی تولیدکننده نیز شدت گرفته است. آمار تولیدات صنعتی نیز که بعد از بسته شدن بازارها منتشر شده از کاهش قابل توجه نرخ رشد سالانه تولیدات به ۶.۹ درصد حکایت دارد. گزارش تراز تجاری نیز متناقض است به طوری که واردات در مقایسه با سال قبل برای دومین ماه پیاپی کاهش یافته اما رشد صادرات اندکی بهتر از پیش بینی ها می باشد.

تقویت دلار امریکا در کنار گزارش های ضعیف چین موجب افت بسیاری از کالاها شده است. تمام شش فلز غیر آهنی بورس فلزات لندن و همچنین سنگ آهن افت قیمت را تجربه کردند. طلا نیز ۲.۸ درصد دیگر کاهش یافت و در نهایت در ۱۲۲۹.۹ دلار/اونس بسته شد. قرارداهای نفت برنت، نفت سبک امریکا، و سبد اوپک همگی کاهش داشتند.احتیاط سهام داران پیشاپیش جلسه این هفته فدرال رزرو در کنار کاهش قیمت سهام کالایی، افت شاخص های سهام را نیز در پی داشته است و در امریکا، روند پنج هفته ای رشد شاخص S&P بورس نیویورک متوقف شده و افت ۱.۱ درصدی نشان می دهد.

پنجشنبه این هفته، همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا برگزار می شود که نتیجه آن بیش از همه برای اقتصاد بریتانیا و ارزش پوند انگلیس اهمیت دارد. رقابت میان طرفداران جدایی و حامیان اتحاد بسیار نزدیک به نظر می رسد و نتایج نظرسنجی ها متناقض است؛ همین موضوع باعث افزایش حساسیت همه پرسی شده است.

تصویت نهایی تحریم های جدید اتحادیه اروپا و امریکا علیه روسیه در ارتباط با بحران اوکراین عامل دیگری برای افزایش عدم قطعیت ها بود. شورشیان تحت حمایت روسیه و دولت اوکراین کمی قبل از تصویب تحریم ها بر سر آتش به توافق رسیدند اما با توجه به سابقه بد روسیه در عمل به وعده هایش پیش بینی می شد که تحریم ها، بدون توجه به این آتش بس، در نهایت مصوب شود.

اوضاع کلی بازارهای جهانی

  • گزارش های مثبت از امریکا و گزارش های ضعیف از چین
  • انتظار برای همه پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا
  • تقویت دلار امریکا و کاهش قیمت سهام و کالاها
  • انتظار برای جلسه این هفته بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو)

برچسب ها

نظرات شما