ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۲:۴۳
ناحیه منو


بزرگترین اقتصادهای دنیا در ۲۰۳۰

بزرگترین اقتصادهای دنیا در 2030  برای نظام نوین اقتصادی آماده باشید. در 15 سال آینده، حکمفرمایی ایالات متحده محدود تر می شود، بازارهای نوظهور اهمیت می یابند و تعدادی از اقتصادهای بزرگ اروپا عقب خواهند ماند.این ...

برترین کشورهای اقتصادی

بزرگترین اقتصادهای دنیا در ۲۰۳۰ 

برای نظام نوین اقتصادی آماده باشید. در ۱۵ سال آینده، حکمفرمایی ایالات متحده محدود تر می شود، بازارهای نوظهور اهمیت می یابند و تعدادی از اقتصادهای بزرگ اروپا عقب خواهند ماند.

این ها یافته های طرح دپارتمان کشاورزی امریکاست که اقتصادهای کلان سال ۲۰۳۰ را نشان می دهد ( آمار پایین). امریکا با ۲۴.۸ تریلیون دلار خروجی سالیانه، به سختی رهبر جهان باقی خواهد ماند. خط های خاکستری نشان دهنده تولید ناخالص در سال ۲۰۱۵ است و خط سبز نشان می دهد که آن اقتصاد در ۱۵ سال آینده چقدر رشد خواهد داشت. سهم کشوری که ۲۵ درصد ارزش اقتصاد دنیا را در سال ۲۰۰۶ و ۲۳ درصد را در ۲۰۱۵ دارد، به ۲۰ درصد کاهش می یابد.

تولید ناخالص ملی چین به دو برابر حال حاضر می رسد که به این کشور اجازه می دهد شکاف با امریکا را به طور کامل بپوشاند.

هند با مقام هشتم در ۲۰۱۵، برزیل، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ژاپن را پشت سر می گذارد و در مقام سوم قرار می گیرد.

صندوق بین المللی پول، هند را به عنوان “نقطه روشن دورنمای جهان” معرفی می کند. این سازمان همچنین اضافه می کند که هند بزرگترین و جوان ترین نیروی کار را در طی ۱۵ سال آینده در اختیار خواهد داشت.

دیگر کشورها به این اندازه خوش اقبال نیستند، مخصوصاً کشورهای توسعه یافته. ژاپن – که تا زمان ترکیدن حباب آن در اوایل ۱۹۹۰ اقتصاد خروشانی بود –  به رکود دچار شده و در ۱۵ سال آینده شاهد رشد اندکی خواهد بود. طبق پیش بینی های دپارتمان کشاورزی امریکا، ژاپن در رده بندی ۲۰۳۰ یک پله تنزل پیدا می کند.

Bruce Kasman اقتصاددان ارشد موسسه JPMorgan می گوید: “ژاپن درس مهمی در مورد افت ساختار اقتصادی به ما می دهد.”

فرانسه سه رده سقوط می کند و ایتالیا دو رده.

در رتبه بندی کلی، جامائیکا بیشترین سقوط را تجربه خواهد کرد و با ۱۳رده پایین رفتن، به رتبه ۱۳۶ می رسد. بزرگترین پیشرفت ها – مثل اوگاندا که  با ۱۸ رده ارتقا، به رتبه ۹۱ می رسد –  در آفریقا، آسیا و خاور میانه متمرکز هستند.

پیش بینی با احتیاط و طولانی مدت آینده نکته بسیار مهمی است.

Kasman می گوید: “عدم قطعیت بسیاری وجود دارد.” وی همچنین اضافه می کند: “این که چین ۴ درصد رشد کند یا ۶ درصد، تاثیر بسیاری در جایگاه آن در اقتصاد جهانی خواهد داشت. همینطور اگر رشد هند ۳ درصد باشد یا ۸ درصد، در بازه زمانی طولانی بسیار متفاوت خواهد بود.”

البته دپارتمان کشاورزی امریکا – با وجود ارائه چشم اندازهای طولانی مدت- تنها مرجع رده بندی رشد اقتصاد جهانی نیست. چشم انداز صندوق بین المللی پول هم فقط دو سال را در نظر می گیرد.

اگر ۱۵ سال برای شما خیلی دور است،  به سریع ترین اقتصادهای در حال رشد امسال نگاهی بیندازید.bloomberg

برچسب ها

نظرات شما

    مطلب مفیدی بود.