ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۰۰
ناحیه منو


بودجه ایران در سال ۹۴

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرده که در لایحه بودجه ایران ۹۴ قیمت هر بشکه نفت ۷۰ دلار و میزان افزایش حقوق کارکنان دولت ۱۷ درصد پیش بینی شده است. رئیس این کمیسیون ...

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرده که در لایحه بودجه ایران ۹۴ قیمت هر بشکه نفت ۷۰ دلار و میزان افزایش حقوق کارکنان دولت ۱۷ درصد پیش بینی شده است. رئیس این کمیسیون نیز تاکید کرده که با وجود کاهش قابل توجه قیمت نفت بودجه سال جاری نیاز به اصلاح ندارد و دولت می ‌تواند با عدم تخصیص کسری احتمالی ایجاد شده را جبران کند.رئیس جمهوری رقم بودجه ایران در سال ۹۴ را بیش از ۲۱۹ هزار میلیارد تومان اعلام کرده که بودجه عمرانی برای سال آینده ۴۶.۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که ۵۳ درصد از رقم در نظر گرفته شده برای سال جاری بیشتر است،رئیس جمهور همچنین اعلام کرده که دولت در هفته آینده لایحه بودجه را بدون کسری ارائه می کند.

محمد جواد ظریف صبح امروز در همایش دیپلماسی هسته ای اعلام کرده که مذاکرات به پایان موفقیت آمیزش نزدیک شده و بنگاه های اقتصادی برای ورود به ایران صف کشیده اند.به گفته وی در طول ده سال اخیر طرفین تا بدین حد به حل و فصل موضوع هسته ‌ای نزدیک نبوده‌ اند.

روند نزولی شاخص کل بورس تهران پس از پنج روز افت پیاپی متوقف شده و با افزایش ۱۳۷.۸ واحدی به ۷۲۲۵۸.۵ واحد رسیده است. شاخص کل که پس از اعلام خبر تمدید مذاکرات با شتاب بالایی روند نزولی در پیش گرفته بود در پی افزایش صنایع پتروشیمی خلیج فارس افزایش یافته تا بدین ترتیب بخشی از افت سنگین روزهای اخیر جبران گردد. سرمایه گذاری گروه توسعه ملی و بانک ملت پس از فارس بیشترین تاثیر مثبت و گروه مپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشته اند.در گروه سیمانی که تا اواسط بازار معاملات به صورت متعادل انجام می پذیرفت، همزمان با اعلام افزایش بودجه های عمرانی با اقبال خریداران و صف خرید مواجه شد. سیمان فارس و خوزستان (سفارس) که در محدوده منفی آغاز به کار کرده بود در نهایت با بیش از سه درصد رشد قیمت پایانی و صف خرید بسته شده است.

ارزش کل معاملات بدون احتساب معاملات بلوکی به ۱۵۹ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با دیروز ۳۶ درصد کاهش یافته است. در میان صنایع، گروه خودرویی بیشترین ارزش را به خود اختصاص داده است. گروه شیمیایی بیشترین تاثیر مثبت و استخراج کانه های فلزی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشته اند.

در حدود دو سوم خریداران معاملات امروز را حقوقی ها تشکیل داده اند. گفتنی است روند ورود حقوقی ها به بازار از زمان افت شاخص صعودی بوده است. نیمی از شرکت ها نیز با افزایش ارزش بسته شده اند.

در حالیکه از شدت افت خودروسازان کاسته شده اما کماکان عمده قطعه سازان روند نزولی داشته و اکثرا با صف فروش بسته شده اند. ایران خودرو بزرگترین خوردوساز کشور با توقف روند نزولی اخیر، ۰.۷ درصد نیز در قیمت پایانی افزایش یافته است. مدیران و قائم مقام برند های معتبر خودروسازی از ادامه همکاری پژو و رنو با ایران و سرمایه گذاری های جدید خبر داده اند.

مدیرعامل ایران خودرو از همکاری این شرکت با سه شریک خارجی و یک شریک غیرآسیایی خبر داده است. به گفته وی خودروی رنو در سال جاری و نخستین موتور دیزل سوز این شرکت سال آینده به بازار عرضه می شود.در میان شرکتها بانک گردشگری بیشترین ارزش معاملات را ثبت کرده و با رشد پنج درصدی در قیمت پایانی با صف خرید به کار خود پایان داده است. سایر نمادهای بانکی نیز عمدتا رشد داشته اند. بانک ملت بزرگترین نماد بانکی ۰.۷ درصد در آخرین دادوستد افزایش داشته است.

بیشتر بانکها نیز برای دومین روز متوالی رشد داشته اند. این در حالی است که بانک صادرات برای هشتمین روز متوالی کاهش داشته و با افت ۱.۱ درصدی در قیمت پایانی در ۷۷۸ ریال بسته شده است.قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از رایزنی بانک مرکزی با یک بانک روسی به منظور تسهیل واردات از روسیه خبر داده است.

بزرگترین شرکت بورس تهران یعنی هلدینگ خلیج فارس سه درصد در قیمت پایانی افزایش یافته و به ۱۲۵۶۶ ریال رسیده است. حجم معاملات در این نماد به بیش از پنج برابر میانگین ماهانه رسیده است.گروه فلزات اساسی پر نوسان بوده اند. در حالیکه که تقاضا برای نمادهای غیر آهنی مخصوصا روی افزایش داشته، فولاد سازان بزرگ در دادوستد نهایی کاهش یافته اند. فولاد مبارکه و خوزستان به ترتیب ۲.۴ و ۴ درصد افت داشته اند.

در بازار سکه و ارز، دلار کماکان روند نزولی داشته و با افت ۰.۲ درصدی به ۳۳۵۵ تومان رسیده است. دلار نسبت به آغاز هفته در حدود دو درصد افت داشته است. اما هر سکه بهار آزادی طرح جدید با رشد ۰.۵ درصدی در ۹۵۷ هزار تومان مبادله می گردد.در هفت ماه نخست سال جاری از حدود ۷۰۶ هزار میلیارد تومان سند بانکی مبادله شده بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان (پنج درصد) برگشت خورده است. مبلغ برگشتی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۳۰ درصدی را نشان می دهد.

به گفته قائم‌ مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر قرار است که تا پایان سال جاری بالغ بر ۷۰۰ هزار واحد مسکونی آماده تحویل شده و فروش اقساطی ۷۰۰ هزار واحد دیگر آن تا پایان سال جاری به صورت جدی صورت خواهد گرفت.رئیس سازمان توسعه تجارت از ابلاغ مصوبه اخیر بانک مرکزی خبر داد که بر اساس آن تجار ایرانی در خارج کشور ارز حاصل از صادرات خود را به صرافی بانکهای ایرانی در خارج تحویل و معادل ریالی آن را با نرخ ارز آزاد در داخل کشور تحویل می گیرند.

 

برچسب ها

نظرات شما

  Dalimin می گوید :

  What litanebirg knowledge. Give me liberty or give me death.

  حمید رضا hrm می گوید :

  واقعا تنظیم بودجه کار دشواریست امیدوارم موفق باشند

  مینا پشوتنی می گوید :

  خدا خودش کمک کنه

  محمود ز می گوید :

  خوبه اقلا طبق زمانبندی ارایه شد