ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۰۱
ناحیه منو


بورس در هفته ای که گذشت

بورس در هفته ای که گذشتنزدیک شدن به اجرای برجام در کنار ادامه عملیات بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بین بانکی خوشبینی بیش از پیش سرمایه گذاران را به دنبال داشته و موجب رشد ...

بورس در هفته ای که گذشت

نزدیک شدن به اجرای برجام در کنار ادامه عملیات بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بین بانکی خوشبینی بیش از پیش سرمایه گذاران را به دنبال داشته و موجب رشد شاخص کل برای سومین هفته پیاپی شده است. شاخص کل بورس تهران با رشد هفتگی ۱.۴ درصد به ۶۳,۵۱۶.۹۰ واحد رسیده که بیشینه چهار ماه اخیر است.

نزدیک شدن به زمان اجرای برجام و روشن شدن ابعاد بیشتر از نتایج و شرایط اقتصادی پس از اجرای آن، از جمله تسهیل مبادلات بین المللی، چشم انداز روشنی را برای اقتصاد و همچنین بازار سهام رقم زده است. در سمت دیگر تامین مالی ارزان قیمت از سوی بانک مرکزی در بازار بین بانکی، احتمال کاهش نرخ سود سپرده ها را افزایش داده و موجب ورود نقدینگی جدید به بازار سهام شده، بطوریکه ارزش کل معاملات برای ششمین هفته متوالی افزایش یافته و به ۹۷۰ میلیارد تومان در این هفته رسیده همچنین در آخرین روز هفته ارزش معاملات بورس و فرابورس به ۲۶۰ میلیارد تومان رسیده که بیشینه هفت ماه اخیر است.

برجام:
نشست کارشناسی تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در ابتدای هفته در ژنو برگزار شده است. به گفته وزیر امور خارجه، این نشست با هدف آخرین هماهنگی ها برای نهایی کردن موضوعات برگزار شده است. قرار است روز اجرای برجام طی بیانیه مشترک محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بطور رسمی اعلام شود.

بعد از پایان این نشست رئیس تیم کارشناسی ایران آغاز شمارش معکوس برای فرا رسیدن روز اجرا و لغو تحریم‌ها را اعلام کرده است.

معاون اروپایی و آمریکای وزیر امورخارجه نیز گفته هم اکنون آخرین روزهای قبل از اجرایی شدن برجام است و امیدواریم در چند روز آینده کارها به سرانجام برسد. وی همچنین گفته: از روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، کشورهای اروپایی و آمریکا به طور مجزا آیین نامه های اجرایی برجام را منتشر و در اختیار همه قرار می دهند. این آیین نامه ها از اهمیت زیادی برخوردار است چون نقشه راهی است که بنگاه های اقتصادی بر اساس آن در زمان لغو تحریم عمل می کنند.

وی تاکید کرده با اجرای برجام همه تحریم های اقتصادی، تجاری و بانکی اتحادیه اروپا و آمریکا، چه تحریم هایی که براساس دستورالعمل رئیس جمهوری بوده و چه آن هایی که بر اساس مصوبه کنگره آمریکا اعمال شده اند، لغو خواهند شد و به عنوان نمونه برای بازگشایی ال.سی از روز اجرا هیچ منعی وجود نخواهد شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفته: بجز بحث اراک که بخش‌هایی از کار شروع شده و بخش باقی ‌مانده هم در فاصله اندک قابل اتمام است، تمام کارهایی که بر اساس برجام بر عهده‌مان بوده را تکمیل کرده‌ایم و کاری باقی نمانده است.

از طرف مقابل مذاکرات نیز خبر رسیده که کاخ سفید رسما به کنگره اعلام کرده رئیس جمهور امریکا در صورت تصویب نهایی طرح تازه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا درباره دشوار کردن رفع تحریم‌های ایران در صحن این مجلس و همچنین سنا، آن را‌ وتو می‌کند.

خودرو و قطعه سازان؛ پیشرو در بازار سهام
در این هفته شاخص گروه خودرو و ساخت قطعات با ۱۱ درصد رشد بیشترین افزایش را در میان گروه های مختلف داشته است. ارزش معاملات این گروه در این هفته ۱۲۶ میلیارد تومان بوده که با اندکی اختلاف پس از بانک ها در رتبه دوم بیشترین ارزش معاملات هفتگی قرار گرفته است. خودروسازی سایپا دومین خودروساز بزرگ ایران پیشتاز افزایش و رهبری گروه بوده و با نزدیک به ۲۴ درصد رشد به ۱۱۷ تومان رسیده است. سایپا در تمام روزهای هفته با صف خرید بسته شده گرچه که در بیشتر روزها در طول بازار فرصت خرید داشته است.

به گفته رئیس شرکت خودروسازی رنو-نیسان، ایران بازاری بسیار نوید بخش است و این شرکت آماده رفتن به ایران پس از لغو تحریم ها علیه این کشور است، اما در زمینه اجرا «بسیار محتاطانه» عمل خواهد کرد به طوری که زمان رفتن از نظر سیاسی باید زمان درستی باشد و وضعیت از نقطه نظر حقوقی کاملا روشن باشد.

ایران خودرو در دی ماه روزانه بیش از ۲۱۰۰ دستگاه انواع محصولات سواری تولید کرده که نسبت به تولید روزانه ماه های گذشته نزدیک به دوبرابر افزایش داشته است. آمار تجمعی تولید ایران خودرو از ابتدای سال تا پایان روز هجدهم دی ماه نشان می‌دهد این شرکت در مجموع نزدیک به ۳۷۹ هزار دستگاه یعنی ۷۴.۳ درصد برنامه را تولید کرده است.

بانک ها:
به گفته مدیر ارتباطات اداره بین الملل بانک مرکزی امروز نمایندگان بانک مرکزی با مدیران سوئیفت جلسه خواهند داشت و مباحث مرتبط با نهایی کردن سوئیفت پیگیری خواهد شد، وی همچنین از آغاز بکار بانک ICBC بزرگترین بانک جهان در حوزه فاینانس و عملیات خزانه‌داری خبر داده است. همچنین در روزهای گذشته ۸ مدیر بانکی با معاون وزیر امور خارجه جلسه ایی برگزار کرده اند.

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، بانک ها و موسسه های اعتباری کشور براساس درخواست دستگاه ها، سازمان ها، موسسه های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، برای کارکنان و بازنشستگان دارای شرایط، از شنبه کارت اعتباری خرید کالای ایرانی صادر می کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک ملت، در جلسه ای با حضور معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی و مدیران عامل بانک ملت و ایران خودرو، اعطای تسهیلات برای خروج ۳۰ هزار تاکسی فرسوده از ناوگان تاکسیرانی کشور از سوی بانک ملت، مورد توافق قرار گرفته است.

روند معاملات بانک ها نیز با وجود افت دو روز ابتدایی هفته در کل افزایشی بوده است. بیشترین فروش معامله گران حقوقی نیز به ترتیب در سه نماد بانکی ملت، صادرات و تجارت رقم خورده است. این سه بانک در این هفته به ترتیب ۶.۴، ۴.۱ و ۷.۳ درصد بازده قیمتی داشته اند.

حمل ونقل:
شرکت سوئیسی MSC دومین شرکت بزرگ دریایی حمل و نقل کانتینری در جهان اعلام کرده ۳۱ دسامبر اولین کشتی این شرکت در بندر شهید رجایی پهلو گرفته و این شرکت فعالیت خود را در مسیرهای دریایی با مبدأ و مقصد ایران از سر گرفته است.

در گروه حمل و نقل دیگر گروهی که رفع تحریم ها موجب استقبال از آن می شود، توکاریل با ۱۵ درصد رشد بیشترین بازده و حمل و نقل پتروشیمی و حمل و نقل توکا هر کدام با ۱۲.۵ درصد پس از توریل قرار گرفته اند.

پالایشگاه ها:
با وجود افت اخیر قیمت نفت خام، پالایشگاه ها معاملات آخرین روز کاری هفته را با صف خرید به پایان رسانده اند. آخرین قیمت سبد نفتی اوپک در روز گذشته ۲۵.۷۶ دلار بر بشکه بوده که ۴ دلار کمتر از چهارشنبه گذشته است. با این وجود به جز پالایش نفت تبریز بقیه پالایشگاه ها که در طول هفته عمدتا افت قیمت ها را تجربه کرده بودند در آخرین روز با صف خرید بسته شده اند.
رویدادهای مرتبط با سایر صنایع:
بر اساس مصوبه هیئت وزیران تعرفه واردات فولادهای ممزوج از ۴ به ۱۰ درصد افزایش یافته و تخصیص ارز مبادله ای برای واردات هرگونه فولاد قطع شده است. پیش از این و از ابتدای امسال تعرفه انواع شمش به ۱۰ درصد و تعرفه ورق به ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده بود.

این هفته رئیس جمهور از فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به صورت رسمی بهره برداری کرد تا بخشی از کمبود گاز خصوصا برای صنایع مرتفع گردد. فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی سالانه یک میلیون تن اتان به ظرفیت تولیدی پارس جنوبی اضافه می کنند.

مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان از مذاکره با شرکت «لافاژ» فرانسه که در صنعت سیمان اروپا پیشرو است خبر داده، به گفته وی کشورهای اروپایی با توجه به برخی مسائل با محدودیت‌هایی در تولید سیمان مواجهند و می‌توانند با رفع تحریم‌ها، به جای اینکه در کشورهای عراق یا حوزه سی‌آی‌اس سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشند در ایران سرمایه‌گذاری‌های‌شان را انجام دهند چرا که ایران دارای مزیت‌های بیشتری نسبت به کشورهای یادشده برای اروپایی‌هاست.

کدال:
پتروشیمی شیراز سود هر سهم سال جاری را با کاهش ۵۵ درصدی ۲۴۵ ریال اعلام نموده است. این شرکت عمده دلیل این تعدیل منفی را تعویق بهره برداری از طرح جدید و در نتیجه کاهش مقدار فروش، کاهش قیمت فروش، عدم افزایش نرخ فروش اوره به دولت و اصلاح و انتقال هزینه بهره تسهیلات دریافتی از دارایی در دست تکمیل به هزینه جاری عنوان کرده است.

سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا بر اساس آخرین پیش بینی برای سال مالی منتهی به شهریور ۹۵، ۹ ریال زیان پیش بینی نموده و این در حالیست که در برآورد قبلی ۶۰ ریال زیان پیش بینی کرده بود. کاهش زیان برآوردی در حالی که سود حاصل از سرمایه گذاری ها نزدیک به ۵۰ درصد کاهش داده شده، عمدتا از بابت کاهش ۵۲ درصدی هزینه های مالی بوده است. خودروسازی سایپا بیشترین سهم را در سبد سهام این شرکت دارد.

محورسازان ایران خودرو طی اطلاعیه ای از تصمیم به فروش عرصه و اعیان کارخانه های شماره ۲ و ۳ خود در راستای استفاده بهینه از دارائی ها خبر داده است.

عرضه اولیه:
امروز ۱۰ درصد معادل ۱۵۵ میلیون سهم بیمه اتکایی امین برای اولین بار در بازار دوم فرابورس ایران به قیمت ۱۶۵۰ ریال عرضه شد. این شرکت برای سال مالی منتهی به شهریور ۹۴ و ۹۵ به ترتیب ۲۵۰ و ۲۴۹ ریال به ازاء هر سهم سود پیش بینی نموده است. همچنین مجمع عمومی عادیه سالیانه این شرکت چهارشنبه ۳۰ دی ماه برگزار خواهد شد.

سکه و ارز:
دلار سه روز ابتدایی هفته رشد داشته و در دو روز اخیر بخش عمده این رشد را اصلاح نموده است. دلار در لحظه تنظیم گزارش تنها با ۰.۲ درصد رشد نسبت به چهارشنبه گذشته به ۳۶۶۵ تومان برابری می کند. سکه بهار آزادی طرح جدید همراه با افت نرخ جهانی طلا ۱.۵ درصد افت داشته و ۹۳۱ هزار تومان معامله می شود.

برچسب ها

نظرات شما