ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۲:۵۶
ناحیه منو

بورس در یک نگاه

بورس در یک نگاه یا اطلاعات جامع بورسی با هدف کمک به جامعه حاضر در بورس یا تازه واردین بورس  به روز رسانی می شود. افرادی که در بورس به فعالیت می پردازند نیاز به تحلیل بنیادی شرکت مورد نظر و تحلیل تکنیکی و نموداری (مانند آماری که در این صفحه ارائه می شود) دارند .

 

وب سایت رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار : http://www.irbourse.com

به دنبال تحولات اقتصادی و اجتماعی دهه ۱۳۴۰ و شروع حرکت اقتصاد ایران به سمت اقتصاد مبتنی بر بازار و افزایش فعالیت‌های صنعتی در آن دوره که تامین مالی آن‌ بدون شک نیازمند بازارها و ابزارهای جدید بود، ایجاد بورس اوراق بهادار در دستور کار قرار گرفت و قانون تاسیس آن در اردیبهشت ۱۳۴۵ به تصویب مجلس شورای ملی رسید و پس از آن، بورس اوراق بهادار تهران مبتنی بر نظام بازار آزاد با هدف تشویق بخش خصوصی در اقتصاد ایران تاسیس شد و از بهمن ماه ۱۳۴۶ فعالیت خود را با پذیرش سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی ایران، شرکت نفت پارس، اوراق قرضه دولتی، اسناد خزانه و اوراق قرضه عباس‌آباد به طور رسمی آغاز کرد.

 

مقالات مفید بورسی : http://hesabeman.ir

در این تارنما مقالات و آموزش های مرتبط با بورس از درجه مقدماتی تا حرفه ای در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

 

تالار رایگان بورس (مجازی) :  http://www.irvex.ir 

سازمان بورس برای کسانی که میخواهند با پول مجازی خود را محک بزنند امکان فوق العاده شرکت در بازار مجازی (بر مبنای اطلاعات حقیقی و به روز تالار بورس) را فراهم کرده است، عضویت در این تالار را به شما توصیه می کنیم.

 

وب سایت رسمی فرابورس ایران : http://www.irfarabourse.com

سوالی که در ابتدا به ذهن خطور می کند : فرابورس چیست ؟  تفاوت فرابورس و بورس چیست؟

فرابورس ایران با ساختار و جایگاه قانونی مشابه بورس ولی با شرایط پذیرش و معامله ساده تر ایجاد گردید تا حوزه شمول بازار سرمایه کشور را گسترش دهد. مهم‌ترین وظیفه فرابورس ایران، ساماندهی و هدایت بخشی از بازار سرمایه می‌باشد که شرایط ورود به بورس اوراق بهادار را نداشته یا تمایل به ورود سریع‌تر به بازار را دارند، لذا رویه‌های پذیرش شرکت‌ها و تنوع شرایط پذیرش به گونه ایست که شرکت‌ها با احراز حداقل شرایط و در سریع ترین زمان ممکن، امکان ورود به بازار را داشته و از کلیه مزایای شرکت‌های پذیرفته شده در بازار اوراق بهادار استفاده کنند. نام این بازار در ایران از معادل انگلیسی آن over the counter گرفته شده است. به همین دلیل به این بازار اختصارا otc نیز گفته می‌شود. قابل ذکر است که سازمان بورس اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بر فعالیت‌های مالی و عملیاتی شرکت‌های بورس، فرابورس و بورس کالا نظارت کامل دارد.

 

وب سایت رسمی کدال : http://www.codal.ir

کدال  (اطلاعات شرکت های حاضر در بورس) به منظور زیر نظر قراردادن تاریخچه شرکت و شاخص مورد نظر خود می توانید از این صفحه استفاده کنید ،راه اندازی سیستم کدال و ارائه اطلاعات همزمان از سوی شرکت ها به سازمان و سهامداران باعث می شود تا حد زیادی مشکلات ناشی از زمان ارائه اطلاعات حل شود.

 

وب سایت رسمی بورس کالا : http://www.ime.co.ir

بورس کالا بازاری متشکل و سازمان یافته‌ است که در آن به طور منظم کالا یا کالاهای معینی با روش هایی مشخص مورد معامله قرار می‌گیرند . معمولا در این بازار تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالاهای خود را به خریداران عرضه می نمایند.هرچند از نظر تئوری طبقه‌بندی‌های متعددی برای بورس کالا وجود دارد؛ اما با گسترش بازارها، عملا چندین نوع ازنظام های اقتصادی بورس کالا در قالب یک تشکل متمرکز قرار گرفته است. به طور معمول بورس‌های کالایی را در کنار بورس‌های اوراق بهادار تعریف می‌کنند. رسم است که کالاهای خام و فرآوری ‌نشده مانند فلزات، پنبه، گندم، برنج و… در بورس کالا داد و ستد ‌می شوند.

 

وب سایت رسمی بورس انرژی : http://www.irenex.ir

از آنجا که یکی از بهترین و شفاف‌ترین مکانیزم‌های قیمت گذاری محصولات، عرضه آنها در بورس می‌باشد، در اوایل دهه ۸۰ ایده تاسیس بورسی برای انجام معاملات نفت طی فرآیندی مشترک میان وزارتخانه های نفت و اقتصاد شکل گرفت. در فاز نخست برای محقق شدن این ایده در اواخر بهمن ۱۳۸۶ مبادلات فرآورده های نفت و پتروشیمی در بازار سرمایه آغاز گردید.از سویی با وجود زیرساخت‌های موجود در صنعت برق کشور که آن را از کشورهای منطقه متمایز می‌سازد، همزمان با فعالیت‌ها در راستای شکل گیری بورس نفت، لزوم راه اندازی بورس برق در ادامه توسعه بازار برق کشور احساس شد. در خرداد ۸۷ شورای عالی بورس موافقت اصولی خود را با تاسیس بورس برق اعلام نمود. در این بین تشکیل بازاری منسجم برای در بر گیری همه کالاهای از جنس انرژی و تشکیل بورسی جامع و واحد برای معاملات انواع حامل‌های انرژی پیشنهاد شد.

 

———————————————————————————–

جدول بورس

پیام ناظر بازار

اخبار برترین شاخص ها و سهام ها

اطلاعیه های شرکت های بورسی