ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : جمعه, ۲۴ اردیبهشت , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۴۲
ناحیه منو


خلیج‌فارس از اسکناس پنج‌هزارتومانی حذف شد و اعتراضی برنخواست!

به گزارش حساب من پیرامون حذف  خلیج فارس از اسکناس پنح  هزار تومانی  بانک مرکزی که کوشید مسئولیت این تغییرات را در همان قالب قانونیِ به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی و تصویب وزیر امور ...

به گزارش حساب من پیرامون حذف  خلیج فارس از اسکناس پنح  هزار تومانی  بانک مرکزی که کوشید مسئولیت این تغییرات را در همان قالب قانونیِ به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی و تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی مطرح نماید، تاکید داشت انتشار اسکناس و سکه یادبود به مناسبتهای گوناگون ملی، مذهبی و بزرگداشت موضوعی خاص، در ایران و جهان سابقه ای طولانی دارد.به عنوان نمونه به اسکناس های ۵۰۰۰ ریالی با طرح ماهواره امید، ۲۰۰۰۰ ریالی با طرح مسجدالاقصی، و سکه های رایج با طرح های آزادی خرمشهر، حرم حضرت معصومه(ع) حضرت شاهچراغ، اعیاد قربان، غدیر و… می توان اشاره کرد.خلیج‌فارس از اسکناس پنج‌هزارتومانی حذف شد و اعتراضی برنخواست!با این حال تنها همان جنجال بر سر انرژی هسته‌ای بود که باعث شد تا بانک مرکزی واکنش نشان دهد و تاکید کند، تغییر بخشی از طرح اصلی یک اسکناس یا سکه و انتشار آن به عنوان اسکناس و سکه یادبود و بزرگداشت به معنی حذف طرح اصلی نیست و اسکناس ۵۰۰۰۰ ریالی مزین به حدیث نبوی، نقشه ایران همراه با نشان انرژی هسته‌ای جمع آوری نشده و در چرخه پولی کشور معتبر و انتشار آن ادامه خواهد یافت.

به عنوان نمونه به اسکناس های ۵۰۰۰ ریالی با طرح ماهواره امید، ۲۰۰۰۰ ریالی با طرح مسجدالاقصی، و سکه های رایج با طرح های آزادی خرمشهر، حرم حضرت معصومه(ع) حضرت شاهچراغ، اعیاد قربان، غدیر و… می توان اشاره کرد.

این واکنش مشخص نیست یک عقب‌نشینی بوده و یا در اصل قرار بوده چنین اتفاقی رخ دهد، اما حقیقت امر آن است که اگر طرح تازه، موقتی و مناسبتی باشد، در یک دوره کوتاه چاپ خواهد شد و مجدد طرح اصلی اسکناس پنج هزار تومانی انتشار خواهد یافت و در واقع بعید است که طرح اسکناس پنج هزار تومانی به موازات با دو یا چند طرح در یک تیراژ برابر چاپ شود و چنین رویکردی نیز نه با استاندارد چاپ پول در سطح کشورهای جهان سازگار است و نه رویکردی منطقی است.

اما اگر توضیحات ارائه شده با صداقت همراه نباشد، به مرور زمان اسکناس‌های تاکنون چاپ شده با طرح قدیم، از رده خارج خواهند شد و طرح جدید به طرح غالب موجود در بازار مبدل می‌شود. از این منظر برای آنکه به واقعیت رسید، زمان آنچنان طولانی لازم نیست و کافی است تا یک دوره کمتر از یک سال صبر کرد و شاهد بود که عمده اسکناس‌های پنج هزارتومانیِ در دسترس مردم، با طرح قدیم خواهد بود یا با طرح جدید و طبیعتاً این امید وجود دارد که پس از گذشت این مدت، عمده اسکناس‌ها با همان طرح قدیم باشد.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، برای این بخش از جغرافیای ایران تاریخِ آکادمیک جعلی نوشته‌اند و این تاریخ را در کشورشان رسماً به عنوان یکی از دروس آکادمیک تدریس می‌کنند و در مقابل در عوض در پیش گرفتن رویکرد متقابل، جاعلان چنین تاریخی نیز به ایران دعوت می‌شوند! آیا وقتش نرسیده تا اندکی جدی‌تر به منافع ملی ایران فکر کرد؟!

برچسب ها

نظرات شما

  حمیدرضاr می گوید :

  طرح وایده خوبی است

  آیدین می گوید :

  کار خیلی درستی بود دستشون درد نکنه . اگر بخواهیم ایرانی متحد و یکصدا داشته باشیم باید کاری بکنبم که همه اقوام ایرانی صاحبان کشور ایران معذرفی بشن . متاسفانه در همان ۵۰۰۰ تومانی از نقل قولی استفاده شده بود که هر گز نمی تواند گفته پیامبر اعظم حضرت محمد باشد .

  رضا می گوید :

  مردم گرفتار مرغ کیلویی ۸۰۰۰ تومنند. شما تو چه فکرایی هستیدااااااااااا