ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : دوشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۱۳
ناحیه منو


درآمد شرکت ها از فروش‌ حق لیسانس چقدر است ؟

درآمد شرکت ها از فروش‌ حق لیسانس چقدر است ؟ حمایت از این حقوق در توسعه اقتصادی کشورها نقش بسیار مؤثری ایفا میکند به ترتیبی که در کشورهای توسعه  یافته در ردیف یکی از مهمترین موضوعاتی ...

درآمد شرکت ها از فروش‌ حق لیسانس چقدر است ؟

حمایت از این حقوق در توسعه اقتصادی کشورها نقش بسیار مؤثری ایفا میکند به ترتیبی که در کشورهای توسعه  یافته در ردیف یکی از مهمترین موضوعاتی است که مورد توجه قرارگرفته است. ارتباط وسیع این موضوع با دیگر ابعاد سیاستی اقتصادی بر اهمیت و ارزش آن در سطح بین الملل افزوده و مذاکرات پیچیده ای را در محافل متعدد جهانی در این خصوص در پی داشته است.

ورود مباحث مربوط به مالکیت فکری به مذاکرات چندجانبه تجاری در خلال دور اروگوئه خود دلیلی است بر این مدعی که استیفاء این حقوق برای کشورهای شرکت کننده در این دور از مذاکرات تجاری مورد توجه خاص بوده است.

اقتصاد جهانی هم اکنون مبتنی بر تجارت خدمات و دارائی‌ها‌ی فکر‌ی می‌باشد. لذا حمایت از مالکیت‌ها‌ی فکر‌ی بر پیشبرد اقتصاد دانش محور کمک فراوان می‌کند.

چنین اقتصاد‌ی موجبات تولیدات با ارزش افزوده فراوان را فراهم می‌آورد، ضمن اینکه جذابیت ها‌ی لازم برا‌ی سرمایه‌گذار‌ی مستقیم خارجی را نیز به دنبال دارد. نظر به پویایی اقتصاد و عدم ثبات آن در زمان های مختلف توجه به خلاقیت دانش محور به عنوان موتور محرکه توسعه بسیار ضرور‌ی است.

حمایت از حقوق مالکیت‌فکری با تمامی زمینه‌های توسعه انسانی مرتبط بوده و در سیاستگذاری های مربوط مورد توجه فراوان است. حمایت از دانش سنتی، فرهنگ عامه، فولکلور، منابع ژنتیک، محصولات کشاورزی می‌تواند در سایه این حمایت ها منشأ اثر جدید باشند.

توجه به این حقوق در چند دهه اخیر مورد توجه بیشتر قرار گرفته به شکلی که دارندگان این حقوق که بیشتر در کشورها‌ی توسعه‌یافته قرار گرفته‌اند، با توسل به موافقت‌نامه‌ها‌ی دوجانبه و چندجانبه و مطرح نمودن آن در سازمان ها‌ی بین‌المللی، بدنبال ضمانت اجرا‌ی دقیق‌تر و مطلوب‌تر آن می‌باشند.

افزایش سهم دارایی های ناملموس نسبت به دارایی های ملموس، به عنوان یکی از شاخص های شرکت های موفق دنیا بحساب آید. در ادامه نمونه هایی از ارزش این دارایی ها در شرکت های بین المللی آورده شده است:

شرکت مایکرو سافت: ۹۷ درصد از ارزش کل دارایی های شرکت به دارایی های فکری (دارایی های ناملموس) اختصاص دارد که فقط ۳ درصد از ارزش کل دارایی ها به ساختمان و تجهیزات و غیره شرکت مربوط می شود. در آخرین ارزیابی ارزش نام تجاری مایکروسافت در سال۲۰۰۴، ۹۴/۵۹ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

شرکت آی بی ام: فقط در سال ۲۰۰۰ میلادی از طریق فروش حق لیسانس خود، بالغ بر ۷/۱ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. ارزش نام تجاری آی بی ام در سال۲۰۰۴ بالغ ۳۷/۵۳ میلیارد دلار تخمین زده شده است.دانشگاه های آمریکا و کانادا: درآمد این دانشگاه ها از طریق واگذاری حق لیسانس نتایج تحقیقات شان به سایر شرکت ها و دولت های دیگر در سال ۲۰۰۰ میلادی بالغ بر ۱/۲۶ میلیارد دلار بوده است.

برچسب ها

نظرات شما