ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۵۵
ناحیه منو


راه‌های ساده برای آموزش اقتصاد به کودکان

راه‌های ساده برای آموزش اقتصاد به کودکان تقریبا همه والدین بر اهمیت آموزش مسائل اقتصادی به فرزند خود آگاه هستند. اما شاید عده بسیاری نمی‌دانند که می‌توان امور ساده مالی نظیر پول درآوردن و پس انداز ...

آموزش اقتصاد

راه‌های ساده برای آموزش اقتصاد به کودکان

تقریبا همه والدین بر اهمیت آموزش مسائل اقتصادی به فرزند خود آگاه هستند. اما شاید عده بسیاری نمی‌دانند که می‌توان امور ساده مالی نظیر پول درآوردن و پس انداز کردن را از سنین پایین به کودک آموخت. در ادامه چند روش ساده همراه با تفریح و بازی، برای آموزش نکات ابتدایی اقتصادی به کودک را به شما پیشنهاد می‌دهیم:

می‌توانید پول درآوردن در ازای انجام کار را از سنین پایین به فرزند خود بیاموزید. در بسیاری از جوامع پیشرفته کودکان از سنین پایین با انجام کارهای محدود، ساده و قانونی این امر را می‌آموزند، اما در کشور ما به دلیل برخی مسائل فرهنگی این امکان مهیا نیست. لذا می‌توانید در منزل برای فرزند خود شغل ایجاد نمایید. مثلا در ازای کمک در انجام کارهای ساده منزل یا در ازای تمیز کردن قفس پرنده ها به او مبلغی به عنوان پاداش بدهید.

  • ارزش پول:

برای آنکه ارزش حقیقی پول را به فرزندان خود نشان دهید، دفعه بعدی که از شما درخواست خرید وسیله‌ای بلا استفاده را می‌کند، فورا به او نه نگویید. بلکه از او بپرسید آیا دوست دارد با پول توجیبی خودش آن وسیله را بخرد؟ سپس عواقب خرید وسیله (مثلا اینکه هرماه مبلغی بابت خرید آن وسیله از پول توجیبی اش کم خواهد شد) را برایش توضیح دهید. خواهید دید که فرزندتان از خرید آن وسیله صرف نظر خوهد کرد.

  • تفریح و آموزش:

از امور مالی مثل پس انداز و خرید برای فرزند خود بازی بسازید. به خاطر داشته باشید اگر فرزند شما فقط از خرید لذت ببرد در آیند قدرت کنترل مخارج خود را نخواهد داشت. پس باید پس انداز کردن را نیز یاد بگیرد. بد نیست هر از گاهی از او بخواهید برای خرید برخی وسایل پس انداز کرده و با پول خودش آن‌ها را بخرد.

 

در پایان بخاطر داشته باشید کلیه امور مالی را به نحوی به فرزندتان توضیح دهید که برایش به شکل بازی و لذت بخش و بدور از استرس باشد. چرا که اگر در مواجهه با مسائل اقتصادی دچار اضظراب گردد، این ناراحتی برای همیشه در هنگام مواجهه با مسائل مالی به سراغ وی خواهد آمد.

برچسب ها

نظرات شما