ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۰:۴۱
ناحیه منو


روند مثبت مذاکرات اقتصادی روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا

روسیه از رویارویی دیپلماتیک بیشتر با اوکراین و اتحادیه اروپا در مذاکرات تجاری سه جانبه روز دوشنبه خودداری کرد و درخواست قبلی کی‌یف برای ایجاد منطقه آزاد تجاری درمیان کشورهای بلوک را به تعویق انداخت.در این رابطه ...

روسیه از رویارویی دیپلماتیک بیشتر با اوکراین و اتحادیه اروپا در مذاکرات تجاری سه جانبه روز دوشنبه خودداری کرد و درخواست قبلی کی‌یف برای ایجاد منطقه آزاد تجاری درمیان کشورهای بلوک را به تعویق انداخت.در این رابطه الکسی اولیوکایف، وزیر اقتصاد روسیه در بروکسل به خبرنگاران گفت وی زمان اجرایی کردن توافق ایجاد منطقه آزاد تجاری بین سه منطقه را از تاریخ مصوب آن در اول ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی به تعویق نیانداخته است.وی گفت: « نظر ما این است که از زمان باقی‌مانده باید تا آنجایی که می‌توانیم به صورت موثرتری بهره ببریم.»

اولیوکایف از توافقی صحبت به میان آورد که چگونگی دستیابی به آن می‌تواند نگرانی‌های روسیه درخصوص تاثیر آن بر فضای کسب و کار این کشور را بکاهد و همچنین بر ترتیبات تجاری اوکراین با همسایگان شوروی سابق موثر باشد.

سیسیلیا مالم اشتروم، کمیسر تجاری اتحادیه اروپا از این واقعیت پرده برداشت که هر سه طرف مذاکره پیمانی را امضا کردند که به رفع بحران ۱۸ ماه گذشته مسکو و کی‌یف کمک خواهد کرد. به طور موقت این توافق از تاریخ اول ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی عملی خواهد شد.

وی گفت اولیوکایف هیچ‌گونه صحبتی درخصوص به تاخیر انداختن و یا بهبود این توافق نکرده است.  سال گذشته توافق تجاری این بلوک تحت فشارهای روسیه به حالت تعلیق درآمده بود. وی همچنین گفت در این نشست هیچ نشانه‌ای از اقدامات تلافی جویانه روسیه وجود نداشته است. در گذشته مسکو سعی داشته که دسترسی اوکراین به بازارهای این کشور را کاهش دهد.

مال اشتروم در رابطه با این توافق گفت: «در اینجا هیچ اثری از تهدید وجود نداشت و فضای مذاکرات بسیار ثمربخش بوده است.»پاولو کلیم‌کین، وزیر امور خارجه اوکراین گفت مهم‌ترین نتیجه مذاکرات درک روسیه است، این کشور فهمیده که نباید هیچ‌گونه تاخیری و یا اصلاحی در روند مذاکرات صورت پذیرد.

هر سه هیات نمایندگان این گروه در بیانیه مشترک خود تاکید کردند که برای حل و فصل مسایل باقی مانده در ماه ژوئن باهم نشست داشته باشند.مذاکرات تجاری اخیر، بخشی از یک رویارویی گسترده‌تر بین مسکو و غرب پس از الحاق کریمه به روسیه و حمایت این کشور از جدایی طلبان شرق اوکراین بوده است.

برچسب ها

نظرات شما

    عبادی می گوید :

    روسیه نیز وقتی کشور اوکراین متحد قبل از فروپاشی خود را در دام کشورهای اروپایی وناتو می بیند مسلماعکس العمل نشان میدهدویکجوری تلافی میکند