ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۹:۵۳
ناحیه منو


صرفه جویی اقتصادی ، ارتقا معیشت خانواده ، احترام به دیگران

به گزارش "حساب من" در تنگنا و محدودیت هاست که خلاقیت و فکر شکوفا میشود و با صرفه جویی اقتصادی ، ارتقا معیشت خانواده ، احترام به دیگران متبلور می شود. مصرف صرف و بیش از ...

به گزارش “حساب من” در تنگنا و محدودیت هاست که خلاقیت و فکر شکوفا میشود و با صرفه جویی اقتصادی ، ارتقا معیشت خانواده ، احترام به دیگران متبلور می شود.

مصرف صرف و بیش از حد «مصرف گرایی» یکی از ضعف های فرهنگی عصر حاضر است و این که تصور شود عدم صرفه جویی اقتصادی و مصرف زدگی و اسراف نشانه اشرافی گری و برتری اقتصادی خواهد بود، اشتباهی محض است. ساخت استخر و جکوزی در منزل، استفاده از لوسترها و چلچراغ های مجلل و چندین شعله و شومینه های بزرگ نه تنها «ارزش» نیست بلکه ضد ارزش هایی هستند که تنها ثمره آن ها مصرف بیش از حد انرژی است.یک کارشناس علوم اجتماعی عنوان می کند: مصرف صحیح به معنای «کم مصرف کردن» نیست بلکه به معنای «استفاده مناسب و به جا» از منابع مختلف است.«اکرمی» تصریح می کند: شاید مردم جامعه ما در بیشتر موارد زیاد مصرف نکنند بلکه بد مصرف کنند به عنوان مثال مصرف لبنیات و ماهی در کشور ما کمتر از میانگین جهانی است اما در مصرف نوشابه و شکر و استفاده از لوازم آرایشی در زمره کشورهای پر مصرف قرار داریم.

راه های کمک به اقتصاد خانواده و صرفه جویی اقتصادی

یک دفتر حسابداری همراه داشته باشید

از ماه آینده شروع کنید یک فهرست از بزرگ‏ترین مخارج و ریزترین آنها بنویسید(حتی در تلفن همراه) و مقدار پول یا موجودی خود را هم در گوشه‏ بالای فهرست یادداشت کنید و هر زمان بیرون می‏روید این دفترچه کوچک را با خود داشته باشید حتی اگر قصدتان خرید نیست، این کار به شما کمک می‏کند از خریدن غیر ضروریات منصرف شوید و حساب احتیاجات خود را هم داشته باشید.

-از داشته‌های کنونی خود استفاده کنید.
گاهی اوقات صرفه‌جویی در هزینه‌ها، استفاده از مواد بلااستفاده موجود در خانه، به منظور رفع نیاز‌ها معنی شود، به عنوان مثال به جای جرم‌گیری دندان و یا تهیه خوشبوکننده برای یخچال می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید.
همچنین از مخلوط این ماده با سرکه می‌توانید به جای پاک‌کننده‌های گران‌قیمت بهره‌ببرید.

جاهایی که پول‏هایتان را هدر می‏دهد، شناسایی کنید

موارد جزیی که پول بالایشان می‏دهید و هرگز هم به چشم نمی‏ ایندو غذاهای که بیرون می‏خورید و هیچ ارزشی غذایی ندارد. کارت‏های هدیه یا خرید که دست آخر فقط با آن پیاز و سیب‏زمینی یا زیور آلات می‏خریم. به این مواد متفرقه که پول بالایشان می‏دهیم سوراخ‏های پولی می‏گویند. این متفرقات پول‏های شما را می‏مکند و جیب‏ها را خالی می‏کنند و آنقدر ضروری نیستند که شما جیب‏هایتان را پر از خالی کنید. سعی کنید آهسته آهسته این سوراخ‏ها را بگیرید.
-وسایل بهداشتی بسازید.
شما می‌توانید برخی از مواد مراقبت‌کننده پوست و مو را خودتان در خانه بسازید.
به عنوان مثال می‌توانید بهترین شامپو‌های مخصوص موهای خشک را با مخلوط کردن آرد ذرت و روغن دلخواه خود تهیه کنید.

با یک جستجو سریع در محیط مجازی می‌توانید صدها دستورالعمل متفاوت برای تهیه خانگی محصولات بهداشتی به دست آورید و حتی در برخی موارد آن‌ها را براساس سلیقه شخصی خود تغییر دهید و یکی از سالم‌ترین انواع محصولات مورد نیاز را در خانه و با کیفیت بالا بسازید و از این طریق هزینه‌های خانواده خود را کاهش دهید.

-در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.
از انرژی استفاده بهینه داشته‌باشید. از گرم‌کردن یا خنک‌کردن زیاد خانه خودداری کنید و با پوشیدن لباس مناسب این مصرف انرژی را بکاهید.
عایق‌بندی نیز یکی از روش‌های سودمند برای کاهش هزینه خانواده می‌باشد.

-منظم باشید.
بسیاری از مواد، خصوصا مواد داخل یخچال به دلیل فراموشی و قرار دادن آن‌ها در کشوها و یا در مکانی خارج از دید، خراب شده و دیگر قابل استفاده نخواهند بود. سعی کنید یخچال را منظم و سازمان‌یافته نگاه دارید و از این طریق از بسیاری از اسراف‌ها خودداری کنید.

-غذاهای آماده داشته‌باشید.
به منظور جلوگیری از هزینه تهیه غذا از بیرون در موارد ضروری، غذاهای نیمه آماده و یا مواد اولیه برخی غذاها را تهیه کرده و در فریزر نگاه دارید تا در مواقع ضروری به سرعت بتوانید یک غذای مناسب برای خانواده تهیه کنید.

در برخی موارد ضروری نیز می‌توانید از آرام‌پزاستفاده کنید و در هنگام خروج از منزل آن را روشن کنید تا به هنگام برگشت، غذای آماده و داغ با هزینه مناسب داشته‌باشید.

نقش خانواده

خانواده نیز که در یک کلام از پدر، مادر و فرزندان تشکیل شده است سهم بسزایی در الگوسازی دارد. به این ترتیب که پدر خانواده با برنامه ریزی می تواند خانواده را هدایت کند تا نه اسراف کنند و نه دچار کمبود شوند. مادر نیز که جنبه محور بودن دارد و رفتارهای خانواده از او الگوبرداری می شود، می تواند سطح فکر و عمل فرزندان را افزایش دهد تا با صرفه جویی و حذف هزینه های غیرضروری بتوانند آینده بهتری را برای خود رقم بزنند.

مینو اصلانی، مسئول بسیج بانوان کشور در این رابطه می گوید: جامعه ما یک جامعه اخلاقی، معنوی و دارای حدود الهی است که خانواده در آن نقش مهمی دارد. بطوری که مقام معظم رهبری در این رابطه فرموده اند: استفاده نادرست از نعمت های الهی باعث می شود خداوند آنها را از انسان سلب کند تا به سختی دچار شود، زیرا اسراف کردن باعث از بین رفتن سرمایه ها و چشم و هم چشمی می شود.

اصلانی می افزاید: در صورتی که هر خانواده ای براساس درآمد خود هزینه هایش را تنظیم کند و در کنار آن مبالغی از درآمد خود را پس انداز و به سرمایه گذاری اختصاص دهد، باعث رشد اقتصادی جامعه نیز شده است.مینو اصلانی نقش زنان را در کاهش هزینه های خانواده، پررنگ تر می داند و می گوید: با توجه به آنکه فرزندان الفت بیشتری با مادر دارند، زنان می توانند با تدابیری مؤثر، فرزندانی صرفه جو تربیت کنند. بصیرت و نگاه زن به خانواده اهمیت زیادی دارد و در صورتی که مادران به فرزندان شان یاد دهند که چگونه از وسایل شخصی خود مراقبت بیشتری کنند و یا وسایلی را که هنوز قابل استفاده هستند به کار گیرند، می تواند فرهنگ صرفه جویی را در آنها تقویت کند. مادر خانواده با گفت وگو و مشورت به فرزندان می تواند بیاموزد که لباس، شخصیت ساز نیست بلکه ادب، علم و احترام به دیگران به انسان شخصیت می دهد. همچنین نپوشیدن لباس جدید نشان دهنده فقر نیست بلکه نگاه درستی است که از اسراف کردن جلوگیری می کند.

وی می افزاید: تغییر فرهنگ یک جامعه نیاز به صبر و استقامت دارد و نمی توان فرهنگ یک جامعه را در مدت زمان کوتاهی تغییر داد بنابراین علاوه بر خانواده، رسانه ها نیز کمک زیادی باید داشته باشند زیرا در صورتی که آموزش ها و فرهنگ سازی ها هم از طرف خانواده باشد و هم از جانب رسانه ها، بحث و اظهارنظر در مورد آن نتیجه بهتری خواهد داشت.

 

برچسب ها

نظرات شما

    rahkarhae khobib boood mamnon

    ای بابا بازم صرفه جویی!!!؟