ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۲:۲۵
ناحیه منو


نخست وزیر فندلاند، محصولات اپل را عامل ورشستگی کشورش خواند!

محصولات اپل ، خصوصا آیفون و آیپد باعث ورشکستگی صنایع فندلاند که به دو قهرمان خود یعنی نوکیا و صنایع کاغذسازی وابسته بود، شده است. فنلاند بخش عمده‌ای از تقاضای کاغذ اروپا را تامین می ...

محصولات اپل ، خصوصا آیفون و آیپد باعث ورشکستگی صنایع فندلاند که به دو قهرمان خود یعنی نوکیا و صنایع کاغذسازی وابسته بود، شده است. فنلاند بخش عمده‌ای از تقاضای کاغذ اروپا را تامین می کند.

نخست وزیر فنلاند در مصاحبه با شبکه ان بی سی آمریکا گفت: سقوط دو صنعت بزرگ این کشور توسط محصولات اپل باعث شد که موسسه رتبه بندی “استاندارد اند پور” رتبه اقتصادی فنلاند را از AAA به AA+ تنزل دهد. اکنون آلمان و لوکزامبورگ تنها کشورهای اروپایی هستند که از رتبه اقتصادی AAA برخوردار هستند.استاب افزود: اگرچه کمی متناقض به نظر می‌رسد، اما معتقدم آیفون باعث ورشکستگی نوکیا و آی‌پد باعث تضعیف صنایع کاغذسازی فنلاند شده است اما ما باز خواهیم گشت و باید به تلاشمان ادامه دهیم.

فنلاند دو ضربه بزرگ به اقتصاد خود را متحمل شده است. یکی ورشکست شدن نوکیا است که زمانی یکی از بزرگترین بازیگران صنعت تلفن جهان بود و دیگری صنایع کاغذسازی فنلاند که بخش عمده‌ای از محصولات کاغذی اروپا را تامین می‌کند.

پس از اینکه شرکت فنلاندی نوکیا نتوانست به رقابت با آیفون اپل و دیگر گوشیهای هوشمند اندرویدی ادامه دهد، مایکروسافت بخش تلفن همراه نوکیا را خریداری کرد.

همچنین صنایع کاغذسازی فنلاند نیز به دلیل این که کاربران عمدتا به سمت دستگاه‌های الکترونیکی نظیر آی‌پد اپل برای دسترسی به اخبار و دیگر اطلاعات رفته‌اند با مشکل مواجه شده است.

موسسه تحقیقات صنایع کاغذ فنلاند در سال ۲۰۱۳ در گزارشی وضعیت این صنعت را وخیم خواند و گفت: تولید و صادرات کاغذ فنلاند در سال‌های آینده نیز کاهش خواهد یافت.این درحالی است که نخست وزیر فنلاند همچنان نسبت به آینده دو صنعت بزرگ این کشور خوش بین است.

وی پیشرفت‌های این کشور در انرژی زیستی (بیوانرژی) و بازسازی شبکه‌های مخابراتی نوکیا را به عنوان یک راه سودآور برای شروع مجدد صنایع کاغذسازی این کشور خواند. اگرچه وی اذعان کرد که احیای این صنایع یک شبه رخ نخواهد داد. برنامه احیای بلندمدت استاب حداکثر چهار سال طول می‌کشد تا این کشور را به وضعیت قبل بازگرداند.وی به رسانه‌های محلی در هلسینکی گفت: امیدوارم اگر همه چیز به خوبی پیش رود حداکثر ظرف ۴ سال و حداقل ظرف دو سال به رتبه اقتصادی AAA بازگردیم.

در هفته گذشته شاهد شکایات و اعتراضات فراوانی پیرامون خم شدن آیفون ۶ و سیستم عامل جدید آیفون بوده ایم و باید دید اپل راهی برای خروج از این مخمصه در نظر دارد یا خیر

 

برچسب ها

نظرات شما

    رها شادابی می گوید :

    عجیبه چه ربطی به اپل داره!

    محمد رضوان می گوید :

    فنلاند کشوری بااقتصاد خوب است بعید است با این مسایل مشکل بوجود اید