ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : چهارشنبه, ۶ مرداد , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۱۴:۳۲
ناحیه منو


وام مسکن یکم

چندین راه برای گرفتن وام مسکن وجود دارد. اما وام مسکن یکم بانک مسکن و وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن (تسه) دو راهی هستند که بیشتر موردتوجه خریداران است. اما هرکدام از ...

چندین راه برای گرفتن وام مسکن وجود دارد. اما وام مسکن یکم بانک مسکن و وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن (تسه) دو راهی هستند که بیشتر موردتوجه خریداران است. اما هرکدام از این وام‌ها هزینه‌ها و شرایط خودشان را دارند. رده بررسی می‌کند که با در نظر گرفتن هزینه‌ها و شرایط اقتصادی کدام وام برای شما به‌صرفه‌تر است.

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن (تسه)

اگر در مورد وام با اوراق بانک مسکن یا همان تسه اطلاع کافی ندارید توصیه می‌کنیم حتماً همه چیز درباره اوراق تسهیلات خرید مسکن را بخوانید. برای اینکه ۶۰ میلیون تومان بگیرید باید ۱۲۰ برگ اوراق بخرید. قیمت به‌روز اوراق تسهیلات مسکن را می‌توانید از بخش تسه رده ببینید. این کار با در نظر گرفتن قیمت ۷۵ هزار تومان برای هر برگ اوراق ۹ میلیون تومان خرج دارد و بنابراین عملاً ۵۱ میلیون تومان به دست شما می‌رسد.

 • مبلغ وام: ۶۰ میلیون تومان (۵۱ میلیون پس از خرید اوراق)
 • نرخ سود: اوراق ۱۷.۵ درصد
 • مبلغ قسط به روش ساده: ۹۹۹ هزار تومان
 • کل سود: ۸۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان

دانستنی شماره یک: کل پرداختی (اصل و سود) وام با اوراق ۱۴۳.۸ میلیون تومان است.

البته جدای از این وام می‌توانید با خرید اوراق، مبلغ ۱۰ میلیون تومان دیگر هم در قالب تسهیلات جعاله تعمیر مسکن از بانک مسکن وام بگیرید. با این تفاوت که بازپرداخت این وام ۵ ساله است.

وام مسکن یکم بانک مسکن

اگر در مورد شرایط وام مسکن یکم اطلاع ندارید مطلب وام مسکن یکم بانک مسکن را حتماً مطالعه کنید.

 • در این وام سقف فردی تسهیلات قابل اعطا بر روی هر واحد در شهر تهران ۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و سایر مناطق شهری معادل ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است. بنابراین برای هر زوج شاغل در تهران ۸۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود که مجموع آن به ۱۶۰ میلیون تومان می‌رسد.
 • حداقل متوسط موجودی در هر دوره ۶ ماهه برای کسب سقف‌های تسهیلاتی ۸۰ میلیون تومان، ۶۰ میلیون تومان و ۴۰ میلیون تومان، به ترتیب ۱۳.۵ میلیون تومان، ۱۰ میلیون تومان و ۶.۷ میلیون تومان تعیین شد؛ بنابراین اگر سپرده‌گذاران اقدام به افتتاح حساب با حداقل‌های اعلام‌شده بکنند و در طول مدت سپرده‌گذاری موجودی حساب خود را افزایش ندهند پس از شش دوره انتظار شش‌ماهه معادل سه سال می‌توانند از سقف‌های تعیین‌شده بهره‌مند شوند.

همان‌طور که پیش‌تر خواندید، در وام با اوراق ۵۱ میلیون تومان به دستمان رسید. برای اینکه امکان مقایسهٔ دو وام را داشته باشیم شرایط وام مسکن یکم را برای دریافت ۵۱ میلیون تومان بررسی می‌کنیم.

 • مبلغ وام: ۵۱ میلیون تومان
 • نرخ سود: ۹.۵ درصد
 • میزان سپرده‌گذاری در بانک: ۲۵.۵ میلیون تومان
 • مدت سپرده‌گذاری: یک سال
 • قسط هر ماه: ۵۹۵ هزار تومان
 • کل سود دوره: ۳۴ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان

دانستنی شماره دو: کل پرداختی (اصل و سود) وام مسکن یکم ۸۵.۶ میلیون تومان است.

در نظر داشته باشید که به سپردهٔ شما در طول این یک سال سودی پرداخت نمی‌شود و بنابراین سودی که می‌توانستید در این یک سال دریافت کنید بخشی از هزینه‌های شما است. برای محاسبهٔ هزینهٔ فرصت خواب یک‌سالهٔ پولتان باید بالاترین نرخ سود تضمینی را در نظر بگیریم. در حال حاضر صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت با ضمانت نقدشوندگی توسط بانک‌ها احتمالاً بهترین گزینه هستند.

 • میانگین سود ۳ ماه گذشته در صندوق‌های سرمایه‌گذاری: ۲۲
 • سود ماهانه: ۱.۸۳
 • سود مرکب سالانه: حدود ۲۴ درصد
 • سود مرکب ۲۵.۵ میلیون تومان سپرده: ۶.۱ میلیون تومان

دانستنی شماره سه: سود سپرده‌ای که باید برای گرفتن وام در بانک بگذارید ۶.۱ میلیون تومان است.

تورم و تأثیر آن بر ارزش وام مسکن یکم و وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن

دانستنی شماره چهار: ۱۰ سال دیگر یک‌میلیون تومان ارزش خیلی کمتری دارد. دلیل آن‌هم تورم است. بنابراین قسطی که ۱۰ سال دیگر باید بپردازید به پول امروز خیلی کمتر است.

محاسبات درواقع پیچیده‌تر از این است. در پرداخت اقساط به روش ساده شما در ۱۲ سال هرماه مبلغ ثابتی را به بانک پرداخت می‌کنید. اما ارزش ریال در این مدت کمتر و کمتر می‌شود. بنابراین باید کاهش ارزش پول ملی با توجه به وجود تورم را نیز به محاسبات اضافه کرد.

دانستنی شماره پنج: اگر به خاطر تورم هرسال ۱۰ درصد از ارزش ریال کم شود ۱ میلیون تومان امروز ۱۲ سال بعد ۳۱۴ هزار تومان ارزش دارد.

در اینجا باید فرضی برای کاهش ارزش ریال ناشی از تورم در ۱۲ سال آینده داشته باشیم. این کاهش ارزش در طول دو سال گذشته کمتر شده اما در برخی از اوقات به بالای ۳۰ درصد هم رسیده است. در جدول زیر محاسبه کرده‌ایم که ارزش یک‌میلیون تومان در امروز با کاهش سالانه در طول ۱۲ سال آینده چقدر خواهد بود.

ارزش واقعی ریال (با کاهش ارزش سالانه ۱۵ درصد)ارزش واقعی ریال (با کاهش ارزش سالانه ۱۰ درصد)ارزش واقعی ریال (با کاهش ارزش سالانه ۲ درصد)
سال اول۱ میلیون تومان۱ میلیون تومان۱ میلیون تومان
سال دوم۸۵۰ هزار تومان۹۰۰ هزار تومان۹۸۰ هزار تومان
سال سوم۷۲۲ هزار تومان۸۱۰ هزار تومان۹۶۰ هزار تومان
سال چهارم۶۱۴ هزار تومان۷۲۹ هزار تومان۹۴۱ هزار تومان
سال پنجم۵۲۲ هزار تومان۶۵۶ هزار تومان۹۲۲ هزار تومان
سال ششم۴۴۴ هزار تومان۵۹۰ هزار تومان۹۰۴ هزار تومان
سال هفتم۳۷۷ هزار تومان۵۳۱ هزار تومان۸۸۶ هزار تومان
سال هشتم۳۲۱ هزار تومان۴۷۸ هزار تومان۸۶۸ هزار تومان
سال نهم۲۷۲ هزار تومان۴۳۰ هزار تومان۸۵۱ هزار تومان
سال دهم۲۳۲ هزار تومان۳۸۷ هزار تومان۸۳۴ هزار تومان
سال یازدهم۱۹۷ هزار تومان۳۴۸ هزار تومان۸۱۷ هزار تومان
سال دوازدهم۱۶۷ هزار تومان۳۱۴ هزار تومان۸۰۱ هزار تومان

اگر شما وام با اوراق گرفته‌اید با فرض اینکه نرخ کاهش ارزش ریال در طول این ۱۲ سال هرسال ۱۰ درصد باشد در این صورت در سال پایانی ارزش ۹۹۹ هزارتومانی که هرماه به بانک پرداخت می‌کنید به پول امروز حدود ۳۱۴ هزار تومان خواهد بود.
در جدول زیر کل پرداختی (اصل و سود) وام‌های مسکن یکم و اوراق با در نظر گرفتن کاهش ارزش ریال محاسبه شده‌اند.

ارزش واقعی کل بازپرداخت وام با اوراق به ریال امروزارزش واقعی کل بازپرداخت وام مسکن یکم به ریال امروزاختلاف ارزش واقعی بازپرداخت دو وام به ریال امروز
کاهش سالانه ۲ درصدی۱۲۹ میلیون تومان۷۶.۸ میلیون تومان۵۲.۲ میلیون تومان
کاهش سالانه ۱۰ درصدی۸۶ میلیون تومان۵۱.۲ میلیون تومان۳۴.۸ میلیون تومان
کاهش سالانه ۱۵ درصدی۶۸.۵ میلیون تومان۴۰.۸ میلیون تومان۲۷.۷ میلیون تومان

دانستنی شماره شش: هرقدر که تورم بالاتر باشد اختلاف ارزش پرداختی دو وام به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شود.

اینکه نرخ کاهش ارزش ریال را چقدر برآورد کنید به تحلیل هر فرد در مورد آیندهٔ اقتصادی مربوط است. ما در ادامهٔ این مطلب محاسبات را با نرخ کاهشی ۱۰ درصد دنبال کرده‌ایم.

مقایسهٔ مجموع هزینه‌های وام مسکن یکم و وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن

دانستنی شماره هفت: قیمت وام مسکن یکم درمجموع ۲۸.۷ میلیون تومان ارزان‌تر از وام با اوراق تمام می‌شود.

دانستنی شماره هشت: هرقدر تورم کمتر باشد اختلاف قیمت دو وام بیشتر می‌شود و در تورم صفر به ۵۲.۱ میلیون تومان می‌رسد.

احتمالاً حالا سؤالتان این است که با در نظر گرفتن تمام این محاسبات بالاخره کدام وام به‌صرفه‌تر است.
برای مقایسه ارزش دو وام ابتدا هزینهٔ کل هر یک از این دوم را محاسبه کنیم:
هزینهٔ کل وام اوراق برای ۶۰ میلیون تومان وام (۵۱ میلیون واقعی) = کل پرداختی دوره به ارزش ریال امروز (با کاهش سالانه ۱۰ درصد)
کل هزینه دوره: ۸۶ میلیون تومان

هزینهٔ کل وام مسکن یکم برای ۵۱ میلیون تومان وام = کل پرداختی دوره به ارزش ریال امروز (با کاهش سالانه ۱۰ درصد)+ هزینه فرصت سپردهٔ یک‌ساله
کل هزینه دوره: ۵۱.۲ میلیون تومان+ ۶.۱ میلیون تومان= ۵۷.۳ میلیون تومان

تفاوت هزینه اوراق با مسکن یکم: ۸۶ میلیون تومان- ۵۷.۳ میلیون تومان = ۲۸.۷ میلیون تومان
با این محاسبات قیمت وام مسکن یکم درمجموع ۲۸.۷ میلیون تومان ارزان‌تر از وام با اوراق تمام می‌شود.

تأثیر افزایش قیمت خانه بر ارزش وام مسکن یکم و وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن

دانستنی شماره نه: هرقدر میزان تورم قیمت خانه بالاتر باشد ارزش وام با اوراق بیشتر می‌شود.

دانستنی شماره ده: اگر قیمت خانه‌ای که می‌خرید زیر ۲۵۰ میلیون تومان است حتی با بیشترین تورم هم ارزش وام مسکن یکم بیشتر از وام با اوراق است.

بااین‌وجود باید یک نکتهٔ دیگر را هم باید در نظر بگیرید. وقتی شما از اوراق استفاده می‌کنید می‌توانید همین حالا وام بگیرید و ملک خود را خریداری کنید اما اگر برای دریافت وام مسکن یکم باید یک سال صبر کنید. نکته در این است که قیمت مسکن ثابت نمی‌ماند و ممکن است بالاتر رود. در این صورت افزایش یا کاهش احتمالی قیمت مسکن را نیز باید وارد محاسبات کنیم.
در حال حاضر به نظر می‌رسد که قیمت مسکن به حد پایین خود نزدیک شده و با توجه به رشد محدود معاملات در ماه‌های اخیر به نظر نمی‌رسد که در سال آینده شاهد کاهش قیمت باشیم. اما در مورد افزایش قیمت دیدگاه‌ها متفاوت است. برخی بر این باورند که رکود مسکن همچنان در سال آینده باقی می‌ماند و برخی دیگر امید به رشد مجدد بازار دارند.
در جدول زیر محاسبه کردیم که اگر در سال آینده تورم مسکن بین ۲ تا ۱۵ درصد باشد چه تأثیری بر روی قیمت ۴ ملک با قیمت‌هایی بین ۱۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان خواهد داشت. ملک‌های با قیمت‌های خیلی بالاتر از این ارقام در تهران و شهرهای بزرگ وجود دارند اما احتمالاً بسیاری از متقاضیان دریافت وام مسکن به دنبال واحدهایی با قیمت کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان هستند.

قیمت ملکنرخ افزایش قیمت در سال آیندهمیزان افزایش ارزش ملک
۱۵۰۲ درصد۳ میلیون تومان
۲۵۰۲ درصد۵ میلیون تومان
۳۵۰۲ درصد۷ میلیون تومان
۴۵۰۲ درصد۹ میلیون تومان
۱۵۰۵ درصد۷.۵ میلیون تومان
۲۵۰۵ درصد۱۲.۵ میلیون تومان
۳۵۰۵ درصد۱۷.۵ میلیون تومان
۴۵۰۵ درصد۲۲.۵ میلیون تومان
۱۵۰۱۰ درصد۱۵ میلیون تومان
۲۵۰۱۰ درصد۲۵ میلیون تومان
۳۵۰۱۰ درصد۳۵ میلیون تومان
۴۵۰۱۰ درصد۴۵ میلیون تومان
۱۵۰۱۵ درصد۲۲.۵ میلیون تومان
۲۵۰۱۵ درصد۳۷.۵ میلیون تومان
۳۵۰۱۵ درصد۵۲.۵ میلیون تومان
۴۵۰۱۵ درصد۶۷.۵ میلیون تومان

اگر اثر افزایشی تورم مسکن بیش از ۲۸.۷ میلیون تومان اختلاف هزینهٔ وام مسکن یکم یا اوراق باشد در این صورت این وام اوراق است که برنده رقابت صرفه خواهد شد. همان‌طور که در جدول می‌بینید برای ملک‌های با قیمت پایین حتی در تورم بسیار بالا هم همچنان افزایش قیمت نمی‌تواند اختلاف قیمت دو وام را پوشش دهد و بنابراین اگر قصد خرید ملک‌های با قیمت پایین را دارید می‌توان گفت که وام مسکن یکم حتماً برنده خواهد بود. اما اگر بر این باورید که قیمت خانه در سال آینده با رشد چشمگیری مواجه خواهد شد و البته ارزش ملکی هم که می‌خواهید بخرید بالاست در آن صورت ممکن است به اوراق فکر کنید.

اجاره، رهن و تأثیر آن بر ارزش وام مسکن یکم و وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن

دانستنی شماره یازده: اگر وام با اوراق بگیرید همین حالا می‌توانید خانه بخرید. پس نسبت به وام مسکن یکم یک سال کمتر اجاره می‌دهید.

یک فاکتور دیگر هم بر روی صرفه تأثیر دارد و آن در صورتی است که الآن اجاره‌نشین هستید. اگر همین حالا خانه بخرید دیگر لازم نیست تا سال آینده اجاره بدهید و بنابراین کل اجاره تا سال آینده هم عملاً جزو هزینه‌های وام مسکن یکم می‌شود.
در جدول زیر اثر اجاره را در قالب رهن بررسی کرده‌ایم.

هزینه فرصت مبلغ رهن با سود ۲۴ درصد
۳۰ میلیون تومان۷.۲ میلیون تومان
۵۰ میلیون تومان۱۲ میلیون تومان
۷۰ میلیون تومان۱۶.۸ میلیون تومان
۹۰ میلیون تومان۲۱.۶ میلیون تومان
۱۱۰ میلیون تومان۲۶.۴ میلیون تومان

البته در بسیاری از موارد ترکیبی از اجاره و پول پیش باید پرداخته شود که با توجه به بالاتر بودن نرخ اجاره از نرخ سود بازار عملاً این هزینه فرصت بیشتر از این هم می‌شود.
بنابراین اگر اجاره‌نشین هستید مبلغ اجاره و هزینه فرصت پول پیش را هم باید به برداشت خود از تورم احتمالی مسکن در سال آینده اضافه کنید. اگر جمع این دو مبلغ از ۲۸.۷ میلیون تومان بیشتر شد اوراق انتخاب بهتری برای شماست.منبع

** PDF وام مسکن یکم

برچسب ها

نظرات شما