ناوبری
ناحیه لوگو

حساب من ، پایگاه تحلیل اقتصادی

www.hesabeman.ir

امروز : پنجشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ ، ساعت : ۲۱:۴۰
ناحیه منو


پول توجیبی دادن به فرزندان نوجوان ۱

دوره نوجوانی مرحله آماده شدن فرزند برای ورود به جامعه و بر عهده گرفتن مخارج یک خانواده در آینده است. بنابراین بسیار مهم و ضروری است که در این دوران با مدیریت منابع مالی که ...

دوره نوجوانی مرحله آماده شدن فرزند برای ورود به جامعه و بر عهده گرفتن مخارج یک خانواده در آینده است. بنابراین بسیار مهم و ضروری است که در این دوران با مدیریت منابع مالی که در اختیار دارد آشنا شده تا در زندگی خانوادگی که در آینده در پیش دارد دچار بحران های مالی نگردد.

 

متاسفانه در کشور ما چون غالبا افراد پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی و گاها در سنین بالاتر نیز در یک شغل حقیقی مشغول به کار می شوند، بسیار دیر به استقلال مالی رسیده و به همین سبب نیز در بزرگسالی و در سنین بالا مرتکب اشتباهات مالی می شوند. حتی بسیاری از جوانان را می بینیم که تا مدت ها با دستمزد خود اقدام به خریدن ساعت مچی گران قیمت یا تلفن همراه و … می نمایند.

به همین سبب یکی از مهمترین قدم ها برای آموزش مدیریت منابع مالی به نوجوانان و جلوگیری از اشتباهات آتی، از طریق پول توجیبی است. والدین از طریق پرداخت پول توجیبی به استقلال یافتن نوجوان کمک کرده و با تغییر نگرش وی نسبت به مسائل مالی، مخارج ضروری، پس انداز و… مدیریت مالی را به وی خوهند آموخت.

پول توجیبی زیاد یا کم؟

تجربه ثابت کرده است نوجوانانی که پول توجیبی زیادی دریافت می کنند به سمت ولخرجی و اسراف پول توجیبی خود روی خواهند آورد. زیرا بودجه ای که در اختیار دارند از مخارج آنان بیشتر است. در نتیجه عادت به خرید لوازم غیر ضروری یا تنقلات نموده و در زندگی مستقل آتی نیز ممکن است با کمبود منابع مالی مواجه شوند.

از سوی دیگر اگر میزان پول توجیبی در نظر گرفته شده برای نوجوان کم باشد، ممکن اسن رفتارهای ناشایست مانند برداشتن پول از جیب یا کارت بانکی والدین یا حتی دزدی (مثلا دزدیدن خوراکی های کوچک از مغازه ها) از آنان سر بزند. حتی گاها نوجوانان از وستان و همکلاسان خود پول قرض خواهند گرفت.

بنابراین میزان پول توجیبی که برای فرزند نوجوان خود تعیین می نمایید نقش به سزایی در رفتار، عادات و آینده وی خواهد داشت. بمبلغ پول توجیبی ماهیانه یا هفتگی وی را با دقت محاسبه کرده و انتخاب نمایید. به نحوی که نه کم و نه زیاد باشد.

حساب من

برچسب ها

نظرات شما